poniedziałek, 13 grudnia 2010
Jak z 2 zrobić 6? Dyfrakcja i interferencja światła.
Na dzisiejszych zajęciach omawialiśmy zjawiska dyfrakcji i interferencji. Dowiedzieliśmy się, że zjawisko interferencji polega na selektywnym nakładaniu się fal. Fale te ulegają wzmocnieniu, jeżeli trafią grzbiet na grzbiet; dolina na dolinę lub wygłuszają się jeżeli padnie grzbiet na dolinę.
Dyfrakcja to ugięcie fal, im większa szczelina tym bardziej te fale się uginają.
Światło kierujemy na pierwszą szczelinę, ulega ona dyfrakcji następnie kierujemy te światła na dwie szczeliny. W wyniku ugięcia powstaje fala kolista, która interferuje. Obraz jaki powstaje to jasne i ciemne prążki.Jasne prążki to efekt nakładających się fal, które się wzmacniają. Ciemne prążki to efekt nakładających się fal, które się wygłuszają,
piątek, 10 grudnia 2010
Organizacja biura, przygotowanie odpowiednich dokumentów, druków i faktur
Na dzisiejszych zajęciach postanowiliśmy ustalić kto obejmie dane stanowisko. Podzieliliśmy się:
- Paweł zajmuje się księgowością,
- Gabryś zajmuje się kadrami
- Karolina zajmuje się ofertami handlowymi
- Marcin jest w marketingiem
- Oskar jest pracownikiem.
Nasz ulubiony nauczyciel zapoznał nas z naszymi obowiązkami w firmie. Następnie szukaliśmy ogólnych informacji związanych z naszym stanowiskiem.
- Paweł zajmuje się księgowością,
- Gabryś zajmuje się kadrami
- Karolina zajmuje się ofertami handlowymi
- Marcin jest w marketingiem
- Oskar jest pracownikiem.
Nasz ulubiony nauczyciel zapoznał nas z naszymi obowiązkami w firmie. Następnie szukaliśmy ogólnych informacji związanych z naszym stanowiskiem.
poniedziałek, 6 grudnia 2010
Przygotowanie do prowadzenia firmy symulacyjnej- kadry, płace.
Na dzisiejszych zajęciach przygotowywaliśmy dokumenty do firmy symulacyjnej. Dowiedzieliśmy się kiedy mamy uprawnienie do płatnego urlopu. Sporządziliśmy także listę płac oraz obliczyliśmy składkę na ubezpieczenie społeczne. Zapoznaliśmy się z księgą przychodów i rozchodów, oraz poznaliśmy jak się oblicza podatek dochodowy. Było fajnie ;)
poniedziałek, 29 listopada 2010
"Białe jest barwne" - czyli rozczepianie światła białego
Na dzisiejszych zajęciach dowiedzieliśmy sie o rozczepianiu światła białego. Rozszczepianie światła spowodowane jest różnicą prędkości rozsadzenia sie promieni świetlnych o rożnych barwach. W pryzmacie najszybciej rozchodzi sie światło czerwone(ma największą prędkość i najmniejszy kąt załamania) najwolniej fioletowe(najmniejsza prędkość i najmniejszy kat załamania). Współczynnik załamania dla danej barwy nie jest stały i zależy od długości λ danej fali świetlnej. Ta zależność nosi nazwę dyspersji światła. Układ barw w widmie powstającym w pryzmacie jest odwrotny niż w siatce dyfrakcyjnej. W widmie światła białego widzimy kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy.
poniedziałek, 22 listopada 2010
Rekrutacja pracowników i zawieranie umowy o pracę.
Na zajęciach pisalimy swoje życiorysy oraz listy motywacyjne. Całą dokumentację postanowilismy składać w segregatorach. Dbalismy o formę pisania tych dokumentów zgodnie ze standardami. Każdy uczeń będzie miał założoną teczkę z dokumentacją na danym stanowisku.Następnie przeprowadzalismy rozmowy kwalifikacyjne. Było bardzo fajnie nie zdawalismy sobie sprawy, ze to takie trudne. Było też wiele smiechu.
Po posegregowaniu pierwszych dokumentów spisalimy umowy o pracę .
Zajęcia były fajne i szybko nam zleciały.
Po posegregowaniu pierwszych dokumentów spisalimy umowy o pracę .
Zajęcia były fajne i szybko nam zleciały.
poniedziałek, 15 listopada 2010
Podział pracy w przedsiębiorstwie podstawą struktur organizaczyjnych
Dzisiaj zajmowaliśmy się rozdzieleniem pracy w naszej grupie.
Postanowiliśmy, że za kadry będzie odpowiedzialny Gabriel, za księgowość Paweł, za dział handlowy Karolina, a za płace Marcin.
Dowiedzielimy się też, że są wyróżniane trzy struktury organizacyjne firmy. Są to: struktura liniowa, struktura funkcjonalna oraz struktura sztabowo-liniowa, lecz każda ma swoje wady i zalety. Stworzyliśmy również układ strukturalny naszej firmy, który umieścimy na stronie naszej firmy.
Postanowiliśmy, że za kadry będzie odpowiedzialny Gabriel, za księgowość Paweł, za dział handlowy Karolina, a za płace Marcin.
Dowiedzielimy się też, że są wyróżniane trzy struktury organizacyjne firmy. Są to: struktura liniowa, struktura funkcjonalna oraz struktura sztabowo-liniowa, lecz każda ma swoje wady i zalety. Stworzyliśmy również układ strukturalny naszej firmy, który umieścimy na stronie naszej firmy.
poniedziałek, 8 listopada 2010
Plan organizacyjny naszej firmy
Na naszych kolejnych zajęciach omawialismy plan firmy, którą mielismy założyć.
Po wstępnym przedstawieniu naszej dzisiejszej pracy przez naszego bardzo lubianego opiekuna :) rozpoczelismy pracę.
Szukalismy w internecie potencjalne towary i ich cen oraz odwiedzalismy już powstałe strony z proponowanym przez nas produktem. Analizowalismy rynek, klienta, planowalismy koszty naszej firmy. Zastanawialismy się nad możliwosciami reklamy naszej firmy oraz nad rzeczami, której przyciągnął klienta.
poniedziałek, 25 października 2010
Istota działalności firm symulacyjnych. Wchodzimy w atmosfere własnego biznesu.
Witamy wszystkich po niesamowitych wakacjach! ;)
Myslę, że były dla wszystkich udane. Ale NiB czas zacząć ;].
Na tych zajęciach oglądalismy witryny firm symulacyjnych. Zapoznaliśmy się z ich strukturami oranizacyjnymi. Dowiedzieliśmy sie na czym polega działalność tego rodzaju przedsiewzięcia. Przedstawiona została historia firm symulacyjnych.
Powodzenia w nowym roku "Nibowskim".
środa, 23 czerwca 2010
Wakacje 2010!
Uroczyste zakończenie działalności Gimnazjunego Insytutu Ekologii
W tym roku szkolnym na zajęciach NiB-u dowiedzielismy się jak otworzyć swoją działalnosć i jak nią prosferować (wydatki, zatrudnienia, ogólny plan działalnosci), a także jak dbać o atmosfere i zwierzęta mieszkające w wodzie (kongres na temat przyrody, założylismy akwarium i onie dbalismy).
Wszyscy bardzo zangażowalismy się w ten projekt i chętnie przychodzilismy na zajęcia. Na kongresie dyskutowalismy o możliwosciach dbania o przyrodę.
Stworzylimy także mikopalnetę i dyskutowalimy na debacie, na której trawała bardzo przyjemna atmosfera.
Ten rok zostanie długo w naszej pamięcie. Spędzony w tak przyjemnej grupie będziemy wspominać go z umiechem na twarzy.
wtorek, 22 czerwca 2010
Kongres "Wiek XXI wiekiem przywracania świata ludziom i ludzi światu"
Na dzisiejszych zajęciach był kongres ;]. Rozmawialismy na tematy, które są problemami ówczesnego swiata. Kazdy z nas musiał przygotowac jeden temat o którym opowiadał m.in. segrekacja odpadów, wycinanie lasów, zanieszyszczanie srodowiska miejskiego oraz dziura ozonowa.
Wycinanie lasów odbywa się w zastraszającym tempie. Jeżeli będzie się ono utrzymywało na tym samym poziomie to już niedługo puszcze tropikalne ulegną zagładzie. Wówczas pozostaną tylko dwa obszary pierwotnej dżungli. Jeden w Brazylii i Peru (zachodnia część basenu Amazonki) oraz drugi w dorzeczu Konga. Pozostaną jedynie niewielkie tereny lasów deszczowych tworząc izolowane oazy. Intensywne wycinanie lasów pociąga za sobą ograniczanie ilości zwierząt na tym terenie, ponieważ w ten sposób zabiera im się środowisko do życia czyli tereny łowieckie, wodopoje, miejsca do rozmnażania. Katastrofa, która nadchodzi w lasach tropikalnych może być porównywalna z wymieraniem fauny i flory w odległej przeszłości Ziemi. Wszystkie organizmy żyjące na kuli ziemskiej są w pewien sposób powiązane ze sobą i zależne od siebie. Tworzą sieć życia. Jeżeli któryś z jej elementów ulegnie uszkodzeniu to naruszona będzie cała sieć. Zjawisko takie można zaobserwować przy wycinaniu lasów tropikalnych. Wilgotne lasy tropikalne podczas procesu fotosyntezy pochłaniają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Wchłaniają bardzo dużą ilość wody deszczowej, którą oddają z powrotem do atmosfery w postaci pary wodnej, gdyż same zużywają jej niewiele. Lasy przyczyniają się do tworzenia nowych chmur deszczowych, dzięki którym ponownie otrzymują wodę, która jest niezbędna do życia wielu milionom roślin i zwierząt. Dwutlenek węgla zaliczany jest, oprócz wielu innych substancji, do gazów cieplarnianych. Jego nadmiar gromadzi się w atmosferze i jest jedną z przyczyn efektu cieplarnianego czyli prowadzi do zmian średniej globalnej temperatury Ziemi. W wyniku działalności człowieka zwiększa się ilość gazów cieplarnianych w atmosferze co może spowodować bardzo poważne zmiany klimatyczne. Tak więc niszczenie lasów tropikalnych jest ściśle powiązane z procesem ocieplania się ziemskiego klimatu.
Dziura ozonowa jest to zjawisko polegające na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze (część stratosfery o podwyższonej ilości ozonu). Jest to zjawisko niebezpieczne, ponieważ ozon jest odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi ze Słońca. Promieniowanie to jest szkodliwe dla organizmów żywych. Wyraźny spadek zawartości ozonu obserwuje się od lat 80-tych. Ma on miejsce przede wszystkim nad obszarem Antarktydy, wokół bieguna południowego.
Następnie pan doradzal nam jak mamy postęować abysmy byli lepszymi ludzmi. Potem poslzismy do sali informatycznej aby napisac bloga ;)
Wycinanie lasów odbywa się w zastraszającym tempie. Jeżeli będzie się ono utrzymywało na tym samym poziomie to już niedługo puszcze tropikalne ulegną zagładzie. Wówczas pozostaną tylko dwa obszary pierwotnej dżungli. Jeden w Brazylii i Peru (zachodnia część basenu Amazonki) oraz drugi w dorzeczu Konga. Pozostaną jedynie niewielkie tereny lasów deszczowych tworząc izolowane oazy. Intensywne wycinanie lasów pociąga za sobą ograniczanie ilości zwierząt na tym terenie, ponieważ w ten sposób zabiera im się środowisko do życia czyli tereny łowieckie, wodopoje, miejsca do rozmnażania. Katastrofa, która nadchodzi w lasach tropikalnych może być porównywalna z wymieraniem fauny i flory w odległej przeszłości Ziemi. Wszystkie organizmy żyjące na kuli ziemskiej są w pewien sposób powiązane ze sobą i zależne od siebie. Tworzą sieć życia. Jeżeli któryś z jej elementów ulegnie uszkodzeniu to naruszona będzie cała sieć. Zjawisko takie można zaobserwować przy wycinaniu lasów tropikalnych. Wilgotne lasy tropikalne podczas procesu fotosyntezy pochłaniają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Wchłaniają bardzo dużą ilość wody deszczowej, którą oddają z powrotem do atmosfery w postaci pary wodnej, gdyż same zużywają jej niewiele. Lasy przyczyniają się do tworzenia nowych chmur deszczowych, dzięki którym ponownie otrzymują wodę, która jest niezbędna do życia wielu milionom roślin i zwierząt. Dwutlenek węgla zaliczany jest, oprócz wielu innych substancji, do gazów cieplarnianych. Jego nadmiar gromadzi się w atmosferze i jest jedną z przyczyn efektu cieplarnianego czyli prowadzi do zmian średniej globalnej temperatury Ziemi. W wyniku działalności człowieka zwiększa się ilość gazów cieplarnianych w atmosferze co może spowodować bardzo poważne zmiany klimatyczne. Tak więc niszczenie lasów tropikalnych jest ściśle powiązane z procesem ocieplania się ziemskiego klimatu.
Dziura ozonowa jest to zjawisko polegające na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze (część stratosfery o podwyższonej ilości ozonu). Jest to zjawisko niebezpieczne, ponieważ ozon jest odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi ze Słońca. Promieniowanie to jest szkodliwe dla organizmów żywych. Wyraźny spadek zawartości ozonu obserwuje się od lat 80-tych. Ma on miejsce przede wszystkim nad obszarem Antarktydy, wokół bieguna południowego.
Następnie pan doradzal nam jak mamy postęować abysmy byli lepszymi ludzmi. Potem poslzismy do sali informatycznej aby napisac bloga ;)
środa, 16 czerwca 2010
"Wyspa". Finał zadania zespołowego.
poniedziałek, 14 czerwca 2010
Etyczne zachowanie w relacjach zawodowych
Etyczne zasady obowiązujace w relacjach z pracodawca
-uczciwosć
-pracowitosć
-odpowiedzialnosć
-pomysłowosć
-rzetelny
-szacunek
Etyczne zasady obowiązujące pracodawce w relacjach z pracownikiem
-uczciwosć
-odpowiedzialnosć
-taktownoć
-rosądek
-stworzający przyjemną admosfere szanujęcy innych
Zasady obowięzujące pracownika firmy
-sympatyczna obsługa
-brak natarczywosci
-uczciwosć
-szybka obsługa
-propnowanie tańszych produktów ale lepszych
Kodeks etycznego postępowania w mojm zawodzie
-uczciwosć
-odpowiedzialnoć
-punktualnosć
-rzetelnosć
-traktowanie innych z szacunkiem
Kodeks Etyczny-ustanowienie standardów postępowania, których powinni przestrzegać pracownicy
-uczciwosć
-pracowitosć
-odpowiedzialnosć
-pomysłowosć
-rzetelny
-szacunek
Etyczne zasady obowiązujące pracodawce w relacjach z pracownikiem
-uczciwosć
-odpowiedzialnosć
-taktownoć
-rosądek
-stworzający przyjemną admosfere szanujęcy innych
Zasady obowięzujące pracownika firmy
-sympatyczna obsługa
-brak natarczywosci
-uczciwosć
-szybka obsługa
-propnowanie tańszych produktów ale lepszych
Kodeks etycznego postępowania w mojm zawodzie
-uczciwosć
-odpowiedzialnoć
-punktualnosć
-rzetelnosć
-traktowanie innych z szacunkiem
Kodeks Etyczny-ustanowienie standardów postępowania, których powinni przestrzegać pracownicy
poniedziałek, 7 czerwca 2010
Akwarium- analiza zmian w ekosystemie i stan wody
Na dzisiejszych zajęciach sprawdzalismy czystosć wody w naszym akwarium. Pierwszą metodą był odczynnik pH.
Trzy podstawowe odczyny pH to zasadowy, obojętny i kwasowy. Odczyny my poznawalismy za pomocą barwy substancji, która powstała w wyniku zmieszania gleby z roztworem wskaźnikowym.
Do ćw. potrzebne były fiolki z wysuszonymi glebami, które wsypywalismy za pomocą łopatki i roztwór wskaźnikowy z skalą kolorów. Do fiolek wlalismy roztwór tak aby zasłonił znajdującą w nim glebę. Po odczekaniu 2 min uzyskalismy odczyny, które uzyskały odczyny bliskie obojętnego (lekko kwasny, lekko zasadowy i obojętny).
Wskaźnik pH to wskaźnik ilosci zdysjocjonowanego w wodzie H (który występuje bezposrednio w kwasach). Wskaźnik obojętny to ilosci H ok. 0,0000001 (pH=7).
Wskaźnik kwasowy wzrasta wraz z powiększenie się ilosci H np. pH=2 to ilosc H w wodzie równa się 0,1. Wraz ze wzrostem grup OH wskaźnik staje się zasadowy. Wskaźnik pH jest także wskaźnikiem pOH tylko kiedy pH wzrasta pOH maleje i na odwrót. Suma wskaźników pH i pOH jest równa 14 i dlatego kiedy pH jest równe 7 to pOH jest też równe 7 i roztwór jest dlatego obojętny.
Utrzymanie określonej wartosci pH na możliwie stałym poziomie ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia ryb, jak i dla wzrostu i rozwoju roslin akwariowych. W naszym akwarium pH wynosi 6.
Drugą metodą były odczyny amoniakowe. Zarówno proces rozpadu jak i mineralizacji wszystkich substancji organicznych w akwarium odbywa się poprzez łańcuch proteiny-amon-azotyn-azotan. Amon i azotyn nie powinny się już nasycać jeśli ich koncentracja osiągnęła 0,2 mg/l. Amon jest ważną substancją odżywczą dla roślin i nieszkodliwą dla ryb. U nas wyszło 0,4, co jest szkodliwe dla bardzo wrażliwych ryb.
Trzecią metodą było użycie tlenku azotu (IV) oraz tlenku azotu (VI), które mają takie samo znaczenie jak amoniak. Nam wyszło bardzo dobrze.
Ostatnią metodą, którą sprawdziliśmy było użycie PO4, który w wodzie występuje w śladowych ilościach. Bardzo ważne jest szybkie odkrycie fosforanu, który jest bardzo szkodliwy dla szkodliwy dla środowiska wodnego. Fosforanu nie powinniśmy do końca likwidować, powinien występować w takiej samej ilościach jak w wodach morskich.
Glony wchodzą w skład planktonu w morzach, ocenach i zbiornikach śródlądowych (jako fitoplankton). Glony żyjące na powierzchni osadów dennych zbiorników wodnych stanowią składnik bentosu (jako fitobentos) a te, które porastają inne powierzchnie (rośliny, kamienie, itp.) tworzą zespół peryfitonu. Glony żyją także poza zbiornikami wodnymi ale w miejscach wilgotnych: w glebie i na jej powierzchni, na kamieniach, pniach drzew, ścianach, a także na śniegu i lodzie (glony naśnieżne).
Znaczenie biologiczne bardzo duże, produkują we wszystkich morzach świata prawie trzecią część całej roślinnej biomasy. Najważniejsza fotosyntetyzująca grupa organizmów na Ziemi. Są producentami materii organicznej oraz tlenu, stanowią pokarm dla innych organizmów. Coraz powszechniej są wykorzystywane przez człowieka w celach przemysłowych (produkcja żywności, lekarstw, itp.), a także coraz częściej jako pożywienie.
Trzy podstawowe odczyny pH to zasadowy, obojętny i kwasowy. Odczyny my poznawalismy za pomocą barwy substancji, która powstała w wyniku zmieszania gleby z roztworem wskaźnikowym.
Do ćw. potrzebne były fiolki z wysuszonymi glebami, które wsypywalismy za pomocą łopatki i roztwór wskaźnikowy z skalą kolorów. Do fiolek wlalismy roztwór tak aby zasłonił znajdującą w nim glebę. Po odczekaniu 2 min uzyskalismy odczyny, które uzyskały odczyny bliskie obojętnego (lekko kwasny, lekko zasadowy i obojętny).
Wskaźnik pH to wskaźnik ilosci zdysjocjonowanego w wodzie H (który występuje bezposrednio w kwasach). Wskaźnik obojętny to ilosci H ok. 0,0000001 (pH=7).
Wskaźnik kwasowy wzrasta wraz z powiększenie się ilosci H np. pH=2 to ilosc H w wodzie równa się 0,1. Wraz ze wzrostem grup OH wskaźnik staje się zasadowy. Wskaźnik pH jest także wskaźnikiem pOH tylko kiedy pH wzrasta pOH maleje i na odwrót. Suma wskaźników pH i pOH jest równa 14 i dlatego kiedy pH jest równe 7 to pOH jest też równe 7 i roztwór jest dlatego obojętny.
Utrzymanie określonej wartosci pH na możliwie stałym poziomie ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia ryb, jak i dla wzrostu i rozwoju roslin akwariowych. W naszym akwarium pH wynosi 6.
Drugą metodą były odczyny amoniakowe. Zarówno proces rozpadu jak i mineralizacji wszystkich substancji organicznych w akwarium odbywa się poprzez łańcuch proteiny-amon-azotyn-azotan. Amon i azotyn nie powinny się już nasycać jeśli ich koncentracja osiągnęła 0,2 mg/l. Amon jest ważną substancją odżywczą dla roślin i nieszkodliwą dla ryb. U nas wyszło 0,4, co jest szkodliwe dla bardzo wrażliwych ryb.
Trzecią metodą było użycie tlenku azotu (IV) oraz tlenku azotu (VI), które mają takie samo znaczenie jak amoniak. Nam wyszło bardzo dobrze.
Ostatnią metodą, którą sprawdziliśmy było użycie PO4, który w wodzie występuje w śladowych ilościach. Bardzo ważne jest szybkie odkrycie fosforanu, który jest bardzo szkodliwy dla szkodliwy dla środowiska wodnego. Fosforanu nie powinniśmy do końca likwidować, powinien występować w takiej samej ilościach jak w wodach morskich.
Glony wchodzą w skład planktonu w morzach, ocenach i zbiornikach śródlądowych (jako fitoplankton). Glony żyjące na powierzchni osadów dennych zbiorników wodnych stanowią składnik bentosu (jako fitobentos) a te, które porastają inne powierzchnie (rośliny, kamienie, itp.) tworzą zespół peryfitonu. Glony żyją także poza zbiornikami wodnymi ale w miejscach wilgotnych: w glebie i na jej powierzchni, na kamieniach, pniach drzew, ścianach, a także na śniegu i lodzie (glony naśnieżne).
Znaczenie biologiczne bardzo duże, produkują we wszystkich morzach świata prawie trzecią część całej roślinnej biomasy. Najważniejsza fotosyntetyzująca grupa organizmów na Ziemi. Są producentami materii organicznej oraz tlenu, stanowią pokarm dla innych organizmów. Coraz powszechniej są wykorzystywane przez człowieka w celach przemysłowych (produkcja żywności, lekarstw, itp.), a także coraz częściej jako pożywienie.
poniedziałek, 31 maja 2010
Określanie własnego zakresu obowiązków.
70 lat - srednia dlugosc zycia czlowieka
44 lat - srednia dlugosc pracy czlowieka ( 5 dni w tygodniu po 8 godzin)
70 lat to:
* 840 miesiecy;
* 3360 tygodni;
* 23520 dni
* 564480 godzin.
44 lat to:
* 528 miesiecy;
* 2112 tygodni;
* 10560 dni;
* 84480 godzin.
Następnym naszym zadaniem bylo planowanie czasu pracy swiętego Mikolaja:
365 - 100%
220 - x
x=220*100/365= 62 % - tyle procent dni w roku pracuje sw. Mikolaj
100 dni z 220 - pomaga przy robieniu zabawek (45,5%)
20 dni z 220 - pilnuje pracy elfów (9%)
99 dni z 220 - pakuje z elfami prezenty (45%)
1 dzień z 220 - rozwozi prezenty z 10 elfami (0,5%)
W jego fabryce zabawek pracuje ponad 100 elfów pracowników i 100 elfów stażystów.
Listy czyta i przekazuje informacje Mikolajowi jego sekretarka, która także rozwozi z nim prezenty i mówi gdzie co rozeslac.
Zadanie sw. Mikolaja:
* czytanie listow;
* rozdzielanie zadan;
* zatrudnianie elfow;
* motywacja przed praca;
* rozwożenie prezentow;
* pomoc przy produkcji zabawek;
* dbanie o renifery;
* odpowiedzialnosc za elfy;
* ocena zadania elfow;
* opracowywanie planow z jakimi elfy beda dzialac;
* kontakt z dziecmi
* dbanie o rozoj maszyn;
* raporty o rozwiezionych prezentach;
* wyplacanie wyplat.
44 lat - srednia dlugosc pracy czlowieka ( 5 dni w tygodniu po 8 godzin)
70 lat to:
* 840 miesiecy;
* 3360 tygodni;
* 23520 dni
* 564480 godzin.
44 lat to:
* 528 miesiecy;
* 2112 tygodni;
* 10560 dni;
* 84480 godzin.
Następnym naszym zadaniem bylo planowanie czasu pracy swiętego Mikolaja:
365 - 100%
220 - x
x=220*100/365= 62 % - tyle procent dni w roku pracuje sw. Mikolaj
100 dni z 220 - pomaga przy robieniu zabawek (45,5%)
20 dni z 220 - pilnuje pracy elfów (9%)
99 dni z 220 - pakuje z elfami prezenty (45%)
1 dzień z 220 - rozwozi prezenty z 10 elfami (0,5%)
W jego fabryce zabawek pracuje ponad 100 elfów pracowników i 100 elfów stażystów.
Listy czyta i przekazuje informacje Mikolajowi jego sekretarka, która także rozwozi z nim prezenty i mówi gdzie co rozeslac.
Zadanie sw. Mikolaja:
* czytanie listow;
* rozdzielanie zadan;
* zatrudnianie elfow;
* motywacja przed praca;
* rozwożenie prezentow;
* pomoc przy produkcji zabawek;
* dbanie o renifery;
* odpowiedzialnosc za elfy;
* ocena zadania elfow;
* opracowywanie planow z jakimi elfy beda dzialac;
* kontakt z dziecmi
* dbanie o rozoj maszyn;
* raporty o rozwiezionych prezentach;
* wyplacanie wyplat.
poniedziałek, 24 maja 2010
Kongres i wyspa na deskach projektów
Na dzisiejszych zajęciach rozmawialismy na temat kongresu. dzielilismy się rożnymi pomysłami. Każdy z nas otrzymał kartkę na, której miał narysować plakat zachęcający do udziału w tym kongresie. Nastepnie zobowiązalismy Karolinę aby korzstając z naszych pomysłów narysowała plakat główny. Kolejnym naszym zadaniem było obserwowanie wysp, które już powstały na stronach internetowych kolegów z innych regionów Polski. Ustalilismy strategię zagospodarowania wyspy. Czesć elementów umiescilismy.
poniedziałek, 17 maja 2010
Gleba - znaczenie i zagrożenia.
Na dzisiejszych zajęciach zajmowalismy sie badaniem gleby. Ja badałem skład mineralny gleby. W wyniku rozdzielenia składników gleby można zaobserwować składniki ziarniste (mineralne),włókniste (organiczne) i inne.Mineralną częsć stanowią minerały pierwotne (krzemianowe)powstające w wyniku krystalizacji magmy lub roztworów pomagmowych oraz produkty ich wietrzenia - minerały wtórne.Składniki ziarniste łatwo rozróznić,ponieważ znacznie różnią się między sobą własnociami np.kolorem i budową.W glebie można znależć m.in kwarc (jasnoszare ziarenka),mikę skaleń(czerwone lub białożółte ziarenka)łupki (czarne ciemnobrązowe lub ciemnoniebieskie nieregularne ziarenka o ostrych krawędziach),rogowiec(czarne okruchy).
Moje doświadczenie nosi nazwę „Trwałość struktury gruzełkowatej gleb.”
Celem mojej pracy było zbadanie twardości agregatów różnych gleb.
Niezbędę były mi takie przedmioty jak:
- pipeta,
- dwie szalki Petriego,
- lupa,
- pęseta.
Jako materiały dodatkowe:
- woda wodociągowa
- próbki gleby piaszczystej, polnej i gliny.
Na początku do szalek Petriego nałożyłam pęsetą po dziesięć agregatów gleby piaszczystej, polnej i gliny. Po ściankach pipetą dodawałam wody wodociągowej, aby wypełnić całe brzegi szalki.
Po dziesięciu minutach mogłam zaobserwować, że najbardziej nietrwała jest gleba piaszczysta, ponieważ po oglądaniu jej przez lupą było widać tylko malutkie ziarenka. Glina również jest nietrwała ale mniej niż gleba piaszczysta. Najmniej rozpuściła się gleba polna, ponieważ można była zaobserwować w tej szalce całkiem duże agregaty tej gleby.
Odczyn glebowy
Ćwiczenie 7a polegało na odróżnieniu odczynów pH gleb. Trzy podstawowe odczyny pH to zasadowy, obojętny i kwasowy. Odczyny my poznawalismy za pomocą barwy substancji, która powstała w wyniku zmieszania gleby z roztworem wskaźnikowym.
Do ćw. potrzebne były fiolki z wysuszonymi glebami, które wsypywalismy za pomocą łopatki i roztwór wskaźnikowy z skalą kolorów. Do fiolek wlalismy roztwór tak aby zasłonił znajdującą w nim glebę. Po odczekaniu 2 min uzyskalismy odczyny, które uzyskały odczyny bliskie obojętnego (lekko kwasny, lekko zasadowy i obojętny).
Wskaźnik pH to wskaźnik ilosci zdysjocjonowanego w wodzie H (który występuje bezposrednio w kwasach). Wskaźnik obojętny to ilosci H ok. 0,0000001 (pH=7).
Wskaźnik kwasowy wzrasta wraz z powiększenie się ilosci H np. pH=2 to ilosc H w wodzie równa się 0,1. Wraz ze wzrostem grup OH wskaźnik staje się zasadowy. Wskaźnik pH jest także wskaźnikiem pOH tylko kiedy pH wzrasta pOH maleje i na odwrót. Suma wskaźników pH i pOH jest równa 14 i dlatego kiedy pH jest równe 7 to pOH jest też równe 7 i roztwór jest dlatego obojętny.
Moim zadanie bylo zbadanie wplywu nazowów zawierających wapń i sód na strukturę gruzełkowatą gleby.
Niezbędne elementy:
* bagietka;
* zlewka 250 ml (3 szt);
* lopatka;
* soda spożywcza, czyli węglan sodu (2,5g);
* kreda, czyli węglan wapnia (2,5g).
Dodatkowe materiały:
* waga o odpowiedniej dokladnosci;
* piasek (2,5g);
* próbka gleby ogrodowej (ok. 100g);
* woda wodociągowa (300ml).
Przebieg:
Do każdej zlewki wlewamy po 100ml wody. Następnie wsypujemy po 30g gleby ogrodowej (też do każdej zlewki). Koleją czynnoscią jest odmierzenie 2,5g węglanu wapnia i wsypanie do pierwszej zlewki, 2,5g węglanu sodu i dodanie do drugiej zlewki, a na koniec 2,5g piaski i umieszczenie go w trzeciej zlewce.
Wyniki i wnioski:
W pierwszej wlewce cząsteczki gleby nie ulegają rozpadowi. Pod wływem jonów Ca2+ powstająl klaczki i próba szybko się klaruje.
W drugiej zlewce cząsteczki gleby rozpadają się, postaje zawiesina i próba się klaruje wolniej.
Natomiast w trzeciej zlewce dodanie piasku nie powoduje istotnych zmian w prędkoci klarowania się próby.
Nawożenie glebynawozami zawierającymi wapń sprzyja powstawaniu struktury gruzelkowatej gleby, natomiast nawozy z dodatkiem sodu (np. salareta sodowa stosowana w celu alkalizacji gleby) zaburzają stabilnsc gleb.
ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (oficjalny skrót ZUS) – państwowa instytucja publicznoprawna realizująca zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych w Polsce.
Najważniejsze zadania:
* Realizacja przepisów o ubezpieczeniach społecznych,
* Dochodzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w drodze egzekucji administracyjnej i sądowej,
* Dysponowanie środkami finansowymi Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), Funduszu Rezerwy Demograficznej (środki FRD mogą być uruchomione najwcześniej w 2009 r.) oraz Funduszu Alimentacyjnego w stanie likwidacji,
* Realizacja umów i porozumień międzynarodowych w dziedzinie ubezpieczeń społecznych oraz kontrola orzecznictwa o czasowej niezdolności do pracy.
Stawki skladek:
Stawki składek ubezpieczeniowych na rok 2008:
* Ubezpieczenia emerytalne: 19,52% podstawy wymiaru składki (płatnik i ubezpieczony opłacają po połowie).
* Ubezpieczenia rentowe: 6% przy czym ubezpieczony płaci 1,5%, płatnik 4,5% (obowiązuje od 2008 r.)
* Ubezpieczenia chorobowe: 2,45% podstawy wymiaru składki (opłacane przez ubezpieczonego).
* Ubezpieczenia wypadkowe: 0,40% do 8,12% (w zależności od PKD) podstawy wymiaru składki (w całości opłacana przez płatnika).
Inne ubezpieczenia:
Pozostałe ubezpieczenia pobierane przez ZUS, przekazywane innym instytucjom:
* Zdrowotne – 9% podstawy wymiaru składki, przekazywane do NFZ
* Fundusz Pracy – 2,45%, przekazywane do instytucji rynku pracy (PUP, WUP)
* Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 0,10%, przekazywane FGŚP
* Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) - obowiązuje od 01.01.2010 r. - pobierany za pracowników pracujących w szczególnych warunkach 1,5 %.
poniedziałek, 26 kwietnia 2010
Wędrówka do Urędu Skarbowego i informacji podatkowych ciąg dalszy
Na dziejszych zajęciach rozmawilismy o Urzędzie Skarbowym.
Wyłącznie urząd skarbowy informujesz o następujących danych
-numerach firmowych rachunków bankowych
-danych biura rachunkowego prowadzącego dokumentację podatkową
-danych o prowadzonej dokumentacji podatkowej
-danych kontkatowych : konkakt, e-mail.
Wybieramy równiez forme rozliczania się z podatku:
-zasady ogólne
-ryczałt
-karta podatkowa
-podatek liniowy.
Jeżeli chcemy być podatnikami vat musimy złożyć deklaracje VAT-R. Następnie co miesiąc składamy formularz rozliczeniowy VAT-7.
poniedziałek, 19 kwietnia 2010
Rejestrujemy firmę i otwieramy konto bankowe
Na dzisiejszych zajęciach nauczylismy się zakładać firmę w urzędzie skarbowym. Dowiedzielismy się gdzie trzeba złożyć wniosek i co dalej się z nim dzieje.
Wniosek EDG-1 powinien zawierać:
1. Oznaczenie przedsiębiorstwa.
2. PESEL oraz NIP przedsiębiorcy.
3. Miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy.
4. Okrelenie przedmiotu wykonywanej działalnosci gospodarczej zgodnie z PKD.
5. Wskazanie daty rozpoczęcia działalnosci gospodarczej.
6. Numer tele. kontaktowego i adres poczty elektr. przedsiębiorcy.
Wypełnilismy wniosek EDG-1, żeby zobaczyć jak to trzeba zrobić i żeby w przysłosci.
Pozanalismy czym różni się ZUS od KRUS. Dowiedzielismy się także czym się różnią EDG-RD od EDG-MW lub EDG-RB.
Potrzebne do banku będzie:
- ksero wpisu do ewidencji,
- odpis zaswiadczenia o nadanie numeru REGON,
- dowód osobisty,
- pieczątkę firmową,
- złożenie wzorów podpisów osób dysponujących kontem.
Wniosek EDG-1 powinien zawierać:
1. Oznaczenie przedsiębiorstwa.
2. PESEL oraz NIP przedsiębiorcy.
3. Miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy.
4. Okrelenie przedmiotu wykonywanej działalnosci gospodarczej zgodnie z PKD.
5. Wskazanie daty rozpoczęcia działalnosci gospodarczej.
6. Numer tele. kontaktowego i adres poczty elektr. przedsiębiorcy.
Wypełnilismy wniosek EDG-1, żeby zobaczyć jak to trzeba zrobić i żeby w przysłosci.
Pozanalismy czym różni się ZUS od KRUS. Dowiedzielismy się także czym się różnią EDG-RD od EDG-MW lub EDG-RB.
Potrzebne do banku będzie:
- ksero wpisu do ewidencji,
- odpis zaswiadczenia o nadanie numeru REGON,
- dowód osobisty,
- pieczątkę firmową,
- złożenie wzorów podpisów osób dysponujących kontem.
poniedziałek, 12 kwietnia 2010
"Kongres" i "Wyspa" w labolatorium informacji ekologicznej.
Na dzisiejszych zajęciach projektowlismy wyspę. Przekładalismy nasze pomysły na mape pomocnicza.Częsć wyspy byla juz zagospodarowana (na poprzednich zajęciach). Teraz uzupelnialismy teren umieszczając inne obiekty na naszej mapie. Następnie zastanawialismy sie czy nasze pomysły mogą byc realne. Pawel przeliczal umieszczone obiekty na odpowiednią skalę.Pózniej zaczelismy umieszczać nasze obiekty na mapie głównej.Na 15 minut przed końcem rozmawialismy o kongresie oraz obserwowalismy akwarium.
poniedziałek, 29 marca 2010
Rachunkowość w małym przedsiębiorstwie. Wybór formy opodatkowania.
Na początku naszych dzisiejszych zajęć dowiedzielimy się jaką formę opodatkowania możemy wybrać dla swojej działalności. Nasza grupa zdecydowała się na ryczałt, ponieważ jest prosty w prowadzeniu. Znaleźliśmy w internecie ustawę z 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym i przeanalizowaliśmy interesujące nas artykuły dotyczące naszej firmy.
Następnie wypełnialiśmy zawadomienie o założeniu podatkowej księgi rozchodów i przychodów.
Kolejnym elementem było uzupełnienie danych na fakturze VAT. Musieliśmy przypomnieć sobie o procentach.
Dużo wynieślimy z tych zajęć. Szybko minął nam czas ;)
poniedziałek, 22 marca 2010
"Od formalnosci do przedsiebiorczości" - wedrówka po urzędach cz.1- koncesja, zezwolenia, nazwa firm
Na dzisiejszych zajęciach omawialimy zagadnienia dotyczące zajerestrowania naszej działalnosci. Zasatanawialismy sie od czego nalezy zaczac rejestracje naszej firmy, gdzie po kolei trzeba sie udac firma mogla rozpoczac swoja dzialalnosc.Ustalilismy ze
bedziemy postepowac nastepująco
1. Wybieramy formę działalnosci.
2. Koncesje, zezwolenia i inne uprawnienia.
3. Wybór nazwy.
4. Wybór formy opodatkowania dochodów
5. Rejestracja firmy.
6. Konto bankowe.
7. Urząd skarbowy.
8. ZUS
9. Państwowa Inspekcja Pracy
10. Zawiadom Państwowgo Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
11. Inspekcja Handlowa.
12. Ochrona przeciwpożarowa.
13. Podatek od nieruchomosci.
Zajęcia zakończyły sie burzliwa dyskusja na temat przyszlych zysków naszej firmy.
bedziemy postepowac nastepująco
1. Wybieramy formę działalnosci.
2. Koncesje, zezwolenia i inne uprawnienia.
3. Wybór nazwy.
4. Wybór formy opodatkowania dochodów
5. Rejestracja firmy.
6. Konto bankowe.
7. Urząd skarbowy.
8. ZUS
9. Państwowa Inspekcja Pracy
10. Zawiadom Państwowgo Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
11. Inspekcja Handlowa.
12. Ochrona przeciwpożarowa.
13. Podatek od nieruchomosci.
Zajęcia zakończyły sie burzliwa dyskusja na temat przyszlych zysków naszej firmy.
poniedziałek, 15 marca 2010
Akwarium - ekosystem sztuczny
Na kolejnych zajęciach z NiBu tworzylimy akwarium, w którym znajdują sie narazie cztery rybki i dwie roslinki. Osobą znającą się na tego typu rzeczach byl Kuba z drugej grupy. Postanowilismy zatrzymac sobie do obserwacji mikroplanetę; za wspólnie z drugą grupą uzupelniać w roslinki i organizmy nasze wspólne akwarium.
Przy tworzeniu akwarium miło spędzilimy czas.
Przy tworzeniu akwarium miło spędzilimy czas.
poniedziałek, 8 marca 2010
Piszemy biznes plan naszego przedsięwzięcia
Na dzisiejszych zajęciach pisalismy biznes plan wedlug poniższych wskazówek.
Podstawowe części Biznes Planu
Każdy Biznes Plan zawiera szereg podstawowych części składowych. Poza tym powinien on dawać odpowiedzi na pytania :
GDZIE biznes będzie lokowany ?
DLACZEGO biznes ma szansę na osiągnięcie sukcesu ?
JAK scharakteryzować środki przedsiębiorstwa i jakie będzie ich wykorzystanie w planie ?
KIEDY biznes zostanie osiągnięty ?
KTO ponosić będzie personalną działalność za osiągnięcie celów i podstawowych zadań biznesu ?
CO chcemy otrzymać, jakie przewidujemy koszty i źródła finansowania ?
Cel opracowania Biznes Planu
Podstawowym celem opracowania Biznes Planu jest dostarczenie jej odpowiedniego przewodnika ( dokumentu ), który krok po kroku doprowadzi ją poprzez wszystkie działania niezbędne do realizacji założonych celów.
Przewodnik ten ma pomóc firmie w:
1. analizie obecnie prowadzonego biznesu
2. opracowaniu koncepcji, z uwzględnieniem własnych możliwości i ograniczeń występujących na starcie w nowym biznesie
3. przygotowaniu planu rozwojowego ( przyszłości ) firmy
4. ocenie możliwości uzyskania kapitału ze źródeł zewnętrznych
5. opracowaniu szczegółowego planu badań i działań marketingowych, w tym promocyjnych
6. przygotowaniu planu operacyjnego działalności firmy
Podstawowe części Biznes Planu
Każdy Biznes Plan zawiera szereg podstawowych części składowych. Poza tym powinien on dawać odpowiedzi na pytania :
GDZIE biznes będzie lokowany ?
DLACZEGO biznes ma szansę na osiągnięcie sukcesu ?
JAK scharakteryzować środki przedsiębiorstwa i jakie będzie ich wykorzystanie w planie ?
KIEDY biznes zostanie osiągnięty ?
KTO ponosić będzie personalną działalność za osiągnięcie celów i podstawowych zadań biznesu ?
CO chcemy otrzymać, jakie przewidujemy koszty i źródła finansowania ?
Cel opracowania Biznes Planu
Podstawowym celem opracowania Biznes Planu jest dostarczenie jej odpowiedniego przewodnika ( dokumentu ), który krok po kroku doprowadzi ją poprzez wszystkie działania niezbędne do realizacji założonych celów.
Przewodnik ten ma pomóc firmie w:
1. analizie obecnie prowadzonego biznesu
2. opracowaniu koncepcji, z uwzględnieniem własnych możliwości i ograniczeń występujących na starcie w nowym biznesie
3. przygotowaniu planu rozwojowego ( przyszłości ) firmy
4. ocenie możliwości uzyskania kapitału ze źródeł zewnętrznych
5. opracowaniu szczegółowego planu badań i działań marketingowych, w tym promocyjnych
6. przygotowaniu planu operacyjnego działalności firmy
wtorek, 2 lutego 2010
Debata - Puszcza Białowieska
Na dzisiejszych zajęciach debatowaliśmy o Puszczy. Podzieliliśmy role wcześniej, a dziś podzieliły nas poglądy o tym, czy Puszcza ma być wycinana, czy nie.
Przebieg debaty:
1. Kolega Marcin serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych.
2. Następnie opowiedział nam o Puszczy Białowieskiej, między innymi, że znajduje się na liście UNESCO, ma powierzchnię ponad 1500 kilometrów kwadratowych, stanowi 0,7% wszystkich polskich lasów, ponad 300 żubrów, nie ma takiego lasu w Europie.
3. Teraz przeszliśmy do debaty.
poniedziałek, 25 stycznia 2010
Organizm i środowisko - czynniki szkodliwe.
Na dzisiejszych zajęciach przeprowadzalismy dowiadczenia dotyczące wpływu czynników szkodliwych na organizmy żywe. Pędy moczarki wsadzilismy do następujących zlewek:
-I z wodą z kranu (próba kontrolna).
-II woda z kranu +25 kropel płynu do mycia naczyń.
-III woda z kranu +50 kropel płynu do mycia naczyń.
-IV woda z kranu +100 kropel płynu do mycia naczyń.
Przez następne zajęcia będziemy obserwować jaki wplyw na organizmy żywe mają detergenty.
Następnym naszym dowiadczeniem bylo oddzialywanie tlenków azotu na kielkowanie i wzrost rzeżuchy ogrodowej.Do szalek Petriego na wysianą rzeżuchę wlalismy do jednej wodę , a do drugiej 1% kwas azotowy. Szczelnie zamknęlimy obie szalki. W czasie kolejnych zajęć będzie prowadzona obserwacja wzrostu rzeżuchy. A oto zdjęcia z tych zajęć:
-I z wodą z kranu (próba kontrolna).
-II woda z kranu +25 kropel płynu do mycia naczyń.
-III woda z kranu +50 kropel płynu do mycia naczyń.
-IV woda z kranu +100 kropel płynu do mycia naczyń.
Przez następne zajęcia będziemy obserwować jaki wplyw na organizmy żywe mają detergenty.
Następnym naszym dowiadczeniem bylo oddzialywanie tlenków azotu na kielkowanie i wzrost rzeżuchy ogrodowej.Do szalek Petriego na wysianą rzeżuchę wlalismy do jednej wodę , a do drugiej 1% kwas azotowy. Szczelnie zamknęlimy obie szalki. W czasie kolejnych zajęć będzie prowadzona obserwacja wzrostu rzeżuchy. A oto zdjęcia z tych zajęć:
poniedziałek, 18 stycznia 2010
Na miesiąc przed rozpoczęciem działalności gospodarczem - jak napisać biznes plan?
Jak napisać biznes plan?
Pierwszym elementem potrzebnym w biznes planie jest streszczenie.
Następnie prezentujemy naszą firmę, podajemy adres, przedstawiamy produkt lub usługę.
Analizujemy koszty i zyski firmy oraz przedstawiamy strategię rozwoju naszego przedsiębiorstwa.
Dołączamy dokumentację techniczną, technologiczną i projekty budowlane.
Biznes plan musi być przejrzysty i łatwy do przyswojenia.
Dobrze jesli w tym dokumencie poswięcimy czas na formy zabezpieczenia naszej inwestycji.
Nie pozostaje nam nic innego jak spróbować zrobić samodzielnie zarys takiego planu.
poniedziałek, 11 stycznia 2010
'Debata', 'Wyspa', 'Akwarium' i 'Kongres'
Na początku zajęć oglądalimy materialy edukacyjne, ktore nam przyszly ;)
Następnie byla dosc mieszna zabawa, czyli odpowiadanie na dosc dziwne zadania, zwiazane z dwoma rzeczami, ktore na pozór nie mają nic ze sobą wspólnego, a jednak ...
1. Co ma wspolneo litera A z kotletem mielonym?
2. Co laczy rakietę tenisową i kwadrat?
3. Jaki związek istnieje między krolikiem a bananem?
Kolejnym naszym zadaniem bylo wysluchanie przykladowych pytan, na ktore bedziemy musieli odpowiadac w trakcie DEBATY, KONGRESU i AKWARIUM.
DEBATA
1. Na czym polega wyjątkowosc Puszczy Białowieskiej?
2. O co toczy sie spor roznych grup spolecznych mieszkajacych w poblizu puszczy?
3. Dlaczego toczy sie ten spor?
4. Kto i za czym sie wypowiada?
5. Czy i jakie obszary nalezy jeszcze objac scisla ochrona?
6. Co na to wszystko zwykli mieszkancy okolic puszczy?
7. Czy moze byc tak, ze wszyscy maja racje?
AKWARIUM
1. Jak dobrac organizmy, aby w akwarium panowala rownowaga ekologiczna?
2. Czy jest to mozliwe?
3. Jakie ryby chodowac? Ile ma ich byc? Jakie dac rosliny i ile?
4. Czy wprowadzic inne organizmy? Jakie? Ile?
5. Jakie warunki swietlne i termiczne?
6. Jaki pokarm stosowac?
7. Czy pojemnosc akwarium ma znaczenie?
8. Jakie podloze zastosować?
KONGRES
1. Czym ma być dla nas ten kongres?
2. Dla kogo go zorganizujemy?
3. Czy to ma być impreza duża, czy malutka, kameralna?
4. Co zawrzec w programie, zeby uniknac nudy i sztywniactwa?
5. Jak sie atrakcyjnie zaprezentowac?
6. Jakie materialy przygotowac? Ile?
7. Kogo, kiedy i jak zaprosic?
8. Jakie dekoracje będą potrzebne?
9. Czy zapraszac media?
10. Czy maja byc imprezy? Jakie?
11. Kto poprowadzi kongres?
12. Gdzie go zorganizowac?
Następnie byla dosc mieszna zabawa, czyli odpowiadanie na dosc dziwne zadania, zwiazane z dwoma rzeczami, ktore na pozór nie mają nic ze sobą wspólnego, a jednak ...
1. Co ma wspolneo litera A z kotletem mielonym?
2. Co laczy rakietę tenisową i kwadrat?
3. Jaki związek istnieje między krolikiem a bananem?
Kolejnym naszym zadaniem bylo wysluchanie przykladowych pytan, na ktore bedziemy musieli odpowiadac w trakcie DEBATY, KONGRESU i AKWARIUM.
DEBATA
1. Na czym polega wyjątkowosc Puszczy Białowieskiej?
2. O co toczy sie spor roznych grup spolecznych mieszkajacych w poblizu puszczy?
3. Dlaczego toczy sie ten spor?
4. Kto i za czym sie wypowiada?
5. Czy i jakie obszary nalezy jeszcze objac scisla ochrona?
6. Co na to wszystko zwykli mieszkancy okolic puszczy?
7. Czy moze byc tak, ze wszyscy maja racje?
AKWARIUM
1. Jak dobrac organizmy, aby w akwarium panowala rownowaga ekologiczna?
2. Czy jest to mozliwe?
3. Jakie ryby chodowac? Ile ma ich byc? Jakie dac rosliny i ile?
4. Czy wprowadzic inne organizmy? Jakie? Ile?
5. Jakie warunki swietlne i termiczne?
6. Jaki pokarm stosowac?
7. Czy pojemnosc akwarium ma znaczenie?
8. Jakie podloze zastosować?
KONGRES
1. Czym ma być dla nas ten kongres?
2. Dla kogo go zorganizujemy?
3. Czy to ma być impreza duża, czy malutka, kameralna?
4. Co zawrzec w programie, zeby uniknac nudy i sztywniactwa?
5. Jak sie atrakcyjnie zaprezentowac?
6. Jakie materialy przygotowac? Ile?
7. Kogo, kiedy i jak zaprosic?
8. Jakie dekoracje będą potrzebne?
9. Czy zapraszac media?
10. Czy maja byc imprezy? Jakie?
11. Kto poprowadzi kongres?
12. Gdzie go zorganizowac?
poniedziałek, 4 stycznia 2010
Organizm i środowisko - eutrofizacje
Na początku dzisiejszych zajęć mielimy zadanie otóż było cznernaście słów po każdym mielimy 15sekund na ułożenie opowiadania. A były to słowa: jezioro, tramwaj, kaszanka, przyjaźń, słoń, grzebień, fala, ognisko, krzesło, estetyka, mleko, kopalnia, noc, katapulta. Najlepsze opowiadanie:
Trzy dni temu pojechaliśmy nad jezioro. Po godzinie od przyjazdu przejeżdżał koło nas tramwaj. Zjedliśmy wtedy kaszankę. Zaprzyjaźniliśmy sie tam ze słoniem, który nazywał się Grzebień. dwa dni temu nad jeziorem pojawiła sie ogromna fala i zgasiła płomień ogniska oraz zabrała krzesło. Postanowiliśmy opisać to wszystko ale nie szło nas estetycznie więc wypiliśmy mleko. W pewnej odległości od nas była kopalnia, w której byliśmy w nocy. Znaleźliśmy tam katapultę.
Następnie mieliśmy odpowiedzieć na następujące pytania :
1. Czym jest i na czym polega eutrofizacja?
2. Jakie są najczęstsze przyczyny eutrofizacji?
3. Skutki neologiczne eutrofizacji.
4. Jak można przeciwdziałać eutrofizacji?
5. Czy i jak można usuwać przyczyny eutrofizacji.
Następnie przygotowywaliśmy 150 ml, 1% roztworu nawozu azotowego, oraz 150 ml, 15% roztworu nawozu azotowego i 150ml, 20% roztworu nawozu azotowego. Obserwowaliśmy pod mikroskopem jak są zanieczyszczone roztwory z wody destylowanej i wodociągowej.
Subskrybuj:
Posty (Atom)