poniedziałek, 17 maja 2010

Gleba - znaczenie i zagrożenia.





Na dzisiejszych zajęciach zajmowalismy sie badaniem gleby. Ja badałem skład mineralny gleby. W wyniku rozdzielenia składników gleby można zaobserwować składniki ziarniste (mineralne),włókniste (organiczne) i inne.Mineralną częsć stanowią minerały pierwotne (krzemianowe)powstające w wyniku krystalizacji magmy lub roztworów pomagmowych oraz produkty ich wietrzenia - minerały wtórne.Składniki ziarniste łatwo rozróznić,ponieważ znacznie różnią się między sobą własnociami np.kolorem i budową.W glebie można znależć m.in kwarc (jasnoszare ziarenka),mikę skaleń(czerwone lub białożółte ziarenka)łupki (czarne ciemnobrązowe lub ciemnoniebieskie nieregularne ziarenka o ostrych krawędziach),rogowiec(czarne okruchy).



Moje doświadczenie nosi nazwę „Trwałość struktury gruzełkowatej gleb.”
Celem mojej pracy było zbadanie twardości agregatów różnych gleb.
Niezbędę były mi takie przedmioty jak:
- pipeta,
- dwie szalki Petriego,
- lupa,
- pęseta.
Jako materiały dodatkowe:
- woda wodociągowa
- próbki gleby piaszczystej, polnej i gliny.
Na początku do szalek Petriego nałożyłam pęsetą po dziesięć agregatów gleby piaszczystej, polnej i gliny. Po ściankach pipetą dodawałam wody wodociągowej, aby wypełnić całe brzegi szalki.
Po dziesięciu minutach mogłam zaobserwować, że najbardziej nietrwała jest gleba piaszczysta, ponieważ po oglądaniu jej przez lupą było widać tylko malutkie ziarenka. Glina również jest nietrwała ale mniej niż gleba piaszczysta. Najmniej rozpuściła się gleba polna, ponieważ można była zaobserwować w tej szalce całkiem duże agregaty tej gleby.



Odczyn glebowy

Ćwiczenie 7a polegało na odróżnieniu odczynów pH gleb. Trzy podstawowe odczyny pH to zasadowy, obojętny i kwasowy. Odczyny my poznawalismy za pomocą barwy substancji, która powstała w wyniku zmieszania gleby z roztworem wskaźnikowym.
Do ćw. potrzebne były fiolki z wysuszonymi glebami, które wsypywalismy za pomocą łopatki i roztwór wskaźnikowy z skalą kolorów. Do fiolek wlalismy roztwór tak aby zasłonił znajdującą w nim glebę. Po odczekaniu 2 min uzyskalismy odczyny, które uzyskały odczyny bliskie obojętnego (lekko kwasny, lekko zasadowy i obojętny).
Wskaźnik pH to wskaźnik ilosci zdysjocjonowanego w wodzie H (który występuje bezposrednio w kwasach). Wskaźnik obojętny to ilosci H ok. 0,0000001 (pH=7).
Wskaźnik kwasowy wzrasta wraz z powiększenie się ilosci H np. pH=2 to ilosc H w wodzie równa się 0,1. Wraz ze wzrostem grup OH wskaźnik staje się zasadowy. Wskaźnik pH jest także wskaźnikiem pOH tylko kiedy pH wzrasta pOH maleje i na odwrót. Suma wskaźników pH i pOH jest równa 14 i dlatego kiedy pH jest równe 7 to pOH jest też równe 7 i roztwór jest dlatego obojętny.





Moim zadanie bylo zbadanie wplywu nazowów zawierających wapń i sód na strukturę gruzełkowatą gleby.

Niezbędne elementy:

* bagietka;
* zlewka 250 ml (3 szt);
* lopatka;
* soda spożywcza, czyli węglan sodu (2,5g);
* kreda, czyli węglan wapnia (2,5g).

Dodatkowe materiały:

* waga o odpowiedniej dokladnosci;
* piasek (2,5g);
* próbka gleby ogrodowej (ok. 100g);
* woda wodociągowa (300ml).

Przebieg:

Do każdej zlewki wlewamy po 100ml wody. Następnie wsypujemy po 30g gleby ogrodowej (też do każdej zlewki). Koleją czynnoscią jest odmierzenie 2,5g węglanu wapnia i wsypanie do pierwszej zlewki, 2,5g węglanu sodu i dodanie do drugiej zlewki, a na koniec 2,5g piaski i umieszczenie go w trzeciej zlewce.

Wyniki i wnioski:

W pierwszej wlewce cząsteczki gleby nie ulegają rozpadowi. Pod wływem jonów Ca2+ powstająl klaczki i próba szybko się klaruje.
W drugiej zlewce cząsteczki gleby rozpadają się, postaje zawiesina i próba się klaruje wolniej.
Natomiast w trzeciej zlewce dodanie piasku nie powoduje istotnych zmian w prędkoci klarowania się próby.

Nawożenie glebynawozami zawierającymi wapń sprzyja powstawaniu struktury gruzelkowatej gleby, natomiast nawozy z dodatkiem sodu (np. salareta sodowa stosowana w celu alkalizacji gleby) zaburzają stabilnsc gleb.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz