Na dzisiejszych zajęciach był kongres ;]. Rozmawialismy na tematy, które są problemami ówczesnego swiata. Kazdy z nas musiał przygotowac jeden temat o którym opowiadał m.in. segrekacja odpadów, wycinanie lasów, zanieszyszczanie srodowiska miejskiego oraz dziura ozonowa.
Wycinanie lasów odbywa się w zastraszającym tempie. Jeżeli będzie się ono utrzymywało na tym samym poziomie to już niedługo puszcze tropikalne ulegną zagładzie. Wówczas pozostaną tylko dwa obszary pierwotnej dżungli. Jeden w Brazylii i Peru (zachodnia część basenu Amazonki) oraz drugi w dorzeczu Konga. Pozostaną jedynie niewielkie tereny lasów deszczowych tworząc izolowane oazy. Intensywne wycinanie lasów pociąga za sobą ograniczanie ilości zwierząt na tym terenie, ponieważ w ten sposób zabiera im się środowisko do życia czyli tereny łowieckie, wodopoje, miejsca do rozmnażania. Katastrofa, która nadchodzi w lasach tropikalnych może być porównywalna z wymieraniem fauny i flory w odległej przeszłości Ziemi. Wszystkie organizmy żyjące na kuli ziemskiej są w pewien sposób powiązane ze sobą i zależne od siebie. Tworzą sieć życia. Jeżeli któryś z jej elementów ulegnie uszkodzeniu to naruszona będzie cała sieć. Zjawisko takie można zaobserwować przy wycinaniu lasów tropikalnych. Wilgotne lasy tropikalne podczas procesu fotosyntezy pochłaniają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Wchłaniają bardzo dużą ilość wody deszczowej, którą oddają z powrotem do atmosfery w postaci pary wodnej, gdyż same zużywają jej niewiele. Lasy przyczyniają się do tworzenia nowych chmur deszczowych, dzięki którym ponownie otrzymują wodę, która jest niezbędna do życia wielu milionom roślin i zwierząt. Dwutlenek węgla zaliczany jest, oprócz wielu innych substancji, do gazów cieplarnianych. Jego nadmiar gromadzi się w atmosferze i jest jedną z przyczyn efektu cieplarnianego czyli prowadzi do zmian średniej globalnej temperatury Ziemi. W wyniku działalności człowieka zwiększa się ilość gazów cieplarnianych w atmosferze co może spowodować bardzo poważne zmiany klimatyczne. Tak więc niszczenie lasów tropikalnych jest ściśle powiązane z procesem ocieplania się ziemskiego klimatu.
Dziura ozonowa jest to zjawisko polegające na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze (część stratosfery o podwyższonej ilości ozonu). Jest to zjawisko niebezpieczne, ponieważ ozon jest odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi ze Słońca. Promieniowanie to jest szkodliwe dla organizmów żywych. Wyraźny spadek zawartości ozonu obserwuje się od lat 80-tych. Ma on miejsce przede wszystkim nad obszarem Antarktydy, wokół bieguna południowego.
Następnie pan doradzal nam jak mamy postęować abysmy byli lepszymi ludzmi. Potem poslzismy do sali informatycznej aby napisac bloga ;)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz