poniedziałek, 20 czerwca 2011

Końcowa ocena uczniów firmy symulacyjnej.

Dziś dokonaliśmy oceny pracy firmy symulacyjnej. wypełnialiśmy arkuszeoceniając następujące cechy:
- aktywność w czasie pracy,
- zainteresowanie nauką,
- wiedza zawodowa,
- poprawność pisania,
- samodzielność,
- jakość pracy,
- tempo pracy,
- obsługa maszyn biurowych,
- gotowość do kooperacji.

środa, 15 czerwca 2011

Rozmowa rozliczająca z pracownikami firmy.


Na dzisiejszych zajęciach odpowiadaliśmy na następujące pytania:
1. Czym jest rozmowa rozliczająca?
2.Jakie daje ona korzyści?
3.Czy mam oceniać tylko wtedy, kiedy pracownik nie realizuje planów?

poniedziałek, 6 czerwca 2011

Kultura organizacyjna- kodeks etyki pracy i zachowania.


Na dzisiejszych zajęciach zajmowaliśmy się sprawami etyki w firmie. Zastanawialiśmy się po co wprowadza się programy etyczne w przedsiębiorstwie i jakie korzyści one w konsekwencji przynoszą.
Programy etyczne mają na celu przeciwdziałanie stratom firmy, na które składają się nadszarpnięta reputacja, utrata zaufania, utrata konkurencyjności i demoralizacja personelu. Korupcja i oszustwo w świecie biznesu stanowią obecnie większe zagrożenie niż kiedykolwiek. Uważa się, że są groźniejsze dla firm niż konkurencja lub inne niesprzyjające czynniki zewnętrzne, ponieważ są wewnętrznymi wrogami firmy, są jak rak, który może zniszczyć cały jej dorobek. Prawo chroni do pewnego stopnia przed korupcją i nadużyciami w biznesie, ale nie wystarcza. Konieczne są pewne autonomiczne standardy postępowania w firmach. Standardy te określają obowiązki firmy wykraczające daleko poza obowiązki wynikające z prawa; nakaz przestrzegania prawa jest jednym ze standardów etycznych, ale nie jedynym.

Programy etyczne wprowadzają przede wszystkim takie firmy, które są zainteresowane długoterminowym zyskiem, traktują swoją reputację jako jedno z aktywów, są zdecydowane zapobiegać wewnętrznym kradzieżom, korupcji, oszustwom i innym nadużyciom, traktują kulturę firmy jako ważną część dobrego zarządzania oraz chcą być wartościowym składnikiem społeczeństwa.

środa, 11 maja 2011

Relacje klinet-pracownik-szef - metody przypadku i gra ról


Na dzisiejszych zajęciach zajmowaliśmy się relacjami pomiędzy klientem pracownikiem i szefem.Otrzymaliśmy od naszego nauczyciela zagadnienia problemowe, które studiowaliśmy w grupach. Przedstawialiśmy później podejmowane przez nas decyzje na forum.
Kolejnosć działań:
1. Rozpoznanie i opisanie problemu.
2. Poszukiwanie alternatywnych rozwiązań.
3. Ocena zastosowanych rozwiązań.
4. Podjęcie decyzji.
5. Realizacja decyzji.
6. Ocena wybranego sposobu rozwiązania.

poniedziałek, 9 maja 2011

"Gdzie człowiek nie może tam foton pośle"-praktyczne zastosowanie zjawiska fotoelektrycznego.




Na dzisiejszych zajęciach zajmowaliśmy się zbieraniem informacji na temat zjawiska fotoelektrycznego. Zagadnienia które mieliśmy znaleźć to:
1. Fotokomórka - budowa, zasada działania, zastosowanie.
2. Fotoogniwo - budowa, zasada działania, zastosowanie.
3. Fotorezystory - budowa, zasada działania, zastosowanie.

poniedziałek, 28 marca 2011

Nasza prezentacja multimedialna firmy/produktu

Na dzisiejszych zajęciach dzieliliśmy się pomysłami jak ma wyglądać prezentacja multimedialna naszej Firmy.Jakie informacje podać aby zainteresować potencjalnego nabywcę. Jakich efektów trzeba użyć, aby sprzedaż była satysfakcjonująca. Nasze przedsięwzięcie pokażemy podczas targów na zielonej szkole.

poniedziałek, 21 marca 2011

Informacje zwrotne od klienta- ocena naszej oferty handlowej.

Dziś zastanawialiśmy się czy nasza oferta Handlowa będzie przynosić wymierne rezultaty naszej firmie. Staraliśmy się przeanalizować stronę graficzną , poprawialiśmy jeszcze układ obrazków. Następnie dodaliśmy czytelne informacje o naszych produktach. Czy nasza oferta jest dobra okaże się przy zamówieniach towaru z naszej firmy symulacyjnej

środa, 16 marca 2011

Wyłaniamy pracownika roku - ocena umiejętności.


Dzisiejsze zajęcia przebiegały w emocjonującej atmosferze . Uczyliśmy się sposobów negocjowania z potencjalnym klientem . W odgrywanych scenkach staraliśmy się wynegocjować jak najlepsze stanowisko dla naszej Firmy.Ocenialiśmy kreatywność, komunikatywność,asertywność ,odporność na stres, umiejętność wpływania na innych.
To była dobra zabawa.

poniedziałek, 14 marca 2011

Sporządzamy remanent naszej Firmy.


Na dzisiejszych zajęciach sporządzaliśmy remanent naszej Firmy. Spisywaliśmy z natury majątek naszego symulacyjnego przedsiębiorstwa. Dowiedzieliśmy się kiedy trzeba przeprowadzać spis z natury i dlaczego jest tak ważnym dokumentem.Aby w księgach firmy wszystko było w porządku trzeba przeprowadzić dokładny remanent na starcie.Po pracy ze spisem zajęliśmy się naszą stroną internetową.

poniedziałek, 21 lutego 2011

"Barwne czarowanie"- addytywne mieszanie barw


Na dzisiejszych zajęciach zajmowaliśmy się doświadczeniami. Zrobiliśmy mikser kolorów, barwne koło oaz krążek Newtona. Obserwowaliśmy jak barwy się mieszają i jakie kolory otrzymujemy z nakładania barw( żółty+niebieski=zielony, żółty+czerwony=pomarańczowy, czerwony+niebieski=fioletowy).

poniedziałek, 14 lutego 2011

"Światło po pzejściach"- załamanie światła na granicy dwóch ośodków


Na dzisiejszych zajęciach zapoznaliśmy się ze wzorem na bezwzględny współczynnik załamania światła. Mając dany bezwzględny współczynnik załamania dla wody oraz szkła obliczaliśmy prędkość światła w danych ośrodkach. Z dwóch ośrodków ten jest gęstszy optycznie, który:
a) ma większy współczynnik załamania światła,
b) ma mniejszą prędkość rozchodzenia się światła.
Następnie przeszliśmy do doświadczeń:
-"Efekt latającej monety"- promienie odbite od monety są załamywane podczas przejścia przez granicę woda- powietrze;
-"Złamana łyżeczka"- im większa jest gęstość ośrodka, tym światłu trudniej się przez niego przedrzeć.



wtorek, 8 lutego 2011

"Nawet światło nie chadza prostymi ścieżkami"- prawo prostoliniowego rozchodzenia się światła





Na dzisiejszych zajęciach omawialiśmy następujące terminy:
Prawo całkowitego wewnętrznego odbicia światła- polega na tym, że światło padające na granicę od strony ośrodka o wyższym współczynniku załamania pod kątem większym niż kąt graniczny nie przechodzi do drugiego ośrodka, lecz ulega całkowitemu odbiciu. Zjawisko to jest wykorzystywane w pryzmatach oraz światłowodach.
Prawo załamania światła- załamanie w fizyce to zmiana kierunku rozchodzenia się fali. związane jest to ze zmianą jej prędkości, a co za tym idzie zmienia się długość, a częstotliwość pozostaje stała. Prawo ot odkrył Willebrord Snella i nazwane jest prawem Snella.
Prawo odbicia- gdy światło pada na granicę dwóch ośrodków, to ulega odbiciu zgodnie z prawem odbicia, które mówi, że jeśli kąt padania i kąt odbicia leżą w jednej płaszczyźnie, to kąt padania jest równy kątowi odbicia.
Jak powstają cienie i półcienie- poprzez całkowite oświetlenie danego punktu( w okresie górowania słońca) powstaje pełen, bardzo dobrze widoczny cień, zaś wraz z obniżaniem się horyzontu cień wydłuża się ozaz staje się coraz mniej wyraźny, to nazywamy półcieniem.
Prawo prostoliniowego rozchodzenia się światła- światło światło wysyłane ze źródła rozchodzi się w przestrzeni po liniach prostych. Najłatwiej się o tym przekonać obserwując światło lasera, albo światło słoneczne przechodzące przez małe otwory lub prześwitujące przez korony drzew.

środa, 19 stycznia 2011

"Wojenne manewry fotonów"-zjawisko fotoelektryczne.


Na dzisiejszych zajęciach poznawaliśmy budowę elektroskopu .Elektroskop-urządzenie do wykrywania ładunków elektrycznego. Zbudowany jest z prętu metalowego na którym umieszczone są przegubowo dwa listki folii aluminiowej.Zbudowalimy prosty elektroskop i sprawdzalismy jego zasadę dzialania. Następnie zajmowalismy się teorią.
Foton-to elementarna cząstka nie posiadająca ładunku elektrycznego ani momentu magnetycznego o masie spoczynkowej równej 0 oraz liczbie spinowej równej 1.
Z fizycznego punktu widzenia foton jest kwantem fali elektromagnetycznej czyli najmniejszej cząstką np. widzialnego światła. Zjawisko fotoelektryczne dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne.
Zewnętrzne-emisja elektronów z powierzchni danego ciała.
Wewnętrzne-emisja elektronów wewnątrz.
Praca wyjścia-jest najmniejszą energia jaką należy dostarczyć aby mógł on opuści ciało czyli stał się elektronem swobodnym.

poniedziałek, 10 stycznia 2011

"Światło jako fala poprzeczna"- polaryzacja światła




Na dzisiejszych zajęciach dowiedzielismy sie o zjawisku polaryzacji fal elektromagnetycznych. Zobaczylismy na rysunkach jak wyglądaja fale spolaryzowane i niespolaryzowane. Zapoznalismy sie z prawem Brewster'a, po czym przeprowadzilismy szereg doswiadczen dotyczących polaryzacji swiatła.

poniedziałek, 3 stycznia 2011

Tworzenie i reprezentacja oferty handlowej.

Na dzisiejszych zajęciach rozmawialiśmy o towarach, które znajdą się w naszej firmie. Po ustaleniu ich każdy otrzymał określony dział produktów. Wszyscy szukaliśmy produktów, które mogłyby się znaleźć w naszej firmie. Następnie ściągaliśmy z Internetu przykładowe zdjęcia produktów i ich ceny. Dzięki temu po dzisiejszych zajęciach mieliśmy przykładową ofertę handlową.