wtorek, 8 lutego 2011

"Nawet światło nie chadza prostymi ścieżkami"- prawo prostoliniowego rozchodzenia się światła





Na dzisiejszych zajęciach omawialiśmy następujące terminy:
Prawo całkowitego wewnętrznego odbicia światła- polega na tym, że światło padające na granicę od strony ośrodka o wyższym współczynniku załamania pod kątem większym niż kąt graniczny nie przechodzi do drugiego ośrodka, lecz ulega całkowitemu odbiciu. Zjawisko to jest wykorzystywane w pryzmatach oraz światłowodach.
Prawo załamania światła- załamanie w fizyce to zmiana kierunku rozchodzenia się fali. związane jest to ze zmianą jej prędkości, a co za tym idzie zmienia się długość, a częstotliwość pozostaje stała. Prawo ot odkrył Willebrord Snella i nazwane jest prawem Snella.
Prawo odbicia- gdy światło pada na granicę dwóch ośrodków, to ulega odbiciu zgodnie z prawem odbicia, które mówi, że jeśli kąt padania i kąt odbicia leżą w jednej płaszczyźnie, to kąt padania jest równy kątowi odbicia.
Jak powstają cienie i półcienie- poprzez całkowite oświetlenie danego punktu( w okresie górowania słońca) powstaje pełen, bardzo dobrze widoczny cień, zaś wraz z obniżaniem się horyzontu cień wydłuża się ozaz staje się coraz mniej wyraźny, to nazywamy półcieniem.
Prawo prostoliniowego rozchodzenia się światła- światło światło wysyłane ze źródła rozchodzi się w przestrzeni po liniach prostych. Najłatwiej się o tym przekonać obserwując światło lasera, albo światło słoneczne przechodzące przez małe otwory lub prześwitujące przez korony drzew.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz