Teamtem dzisiejszych zajęć było rozdzielanie mieszanin. Na początku mielismy podać kilka zastosowań 30 cm linijki. Oto niektóre z nich:
deskorolka
huśtawka
zjeżdżalnia
most między ławkami
snowboard
Potem poznalismy następujące metody rozdzielania substancji:
*Filtracja (sączenie) – metoda oddzielania substancji stałych od cieczy i gazów, poprzez mechaniczne zatrzymanie jednego ciała stałego w przegrodach porowatych (filtrach) przy użyciu odpowiednich aparatów. Filtracja jest najczęściej stosowanym sposobem oddzielania ciał stałych od cieczy.
*Odparowywanie – ma zastosowanie przede wszystkim do rozdzielania mieszanin jednorodnych np. wody z cukrem. Ciecz ulega odparowaniu, a w naczyniu pozostaje substancja stała.
*Krystalizacja – również ma zastosowanie do rozdzielania mieszanin jednorodnych. Polega na wytrąceniu z roztworu przesyconego substancji stałej na skutek obniżenia temperatury.
*Dekantacja – polega na zlewaniu cieczy znad osadu, który pod wpływem sił grawitacji opadł na dno.
*Destylacja – jest metodą rozdzielania ciekłych mieszanin. Polega na wykorzystaniu różnic w temperaturach wrzenia poszczególnych składników.
*Sedymentacja – pozwala na rozdzielenie ciał stałych od cieczy. Pod wpływem różnicy gęstości cięższe cząstki ciała stałego opadają na dno zbiornika.
*Ekstrakcja jest operacją służącą do rozdzielenia mieszanin ciał stałych i ciekłych. Rozdział następuje przez rozpuszczenie niektórych składników mieszaniny w cieczach, zwanych rozpuszczalnikami. Proces ekstrakcji może zachodzić zatem w układach dwufazowych: ciało stałe – ciecz lub ciecz – ciecz.
*Chromatografia- wykorzystuje różnicę w szybkości poruszania się składników mieszaniny.
Nastepnie każdy przedstawił swoj projekt oczyszczalni ścieków.Potem wspólnie wybralismy ten najlepszy, który "zbudowalismy". Potrzebne nam były: wata, gaza, bibuła, glina, piasek i żwir.
Po zbudowaniu oczyszalni scieków sporządzilismy mieszaninę, którą przepuścilismy przez naszą oczyszczalnię. Okazało się ze nasza oczyszczalnia zdała egzamin. W miarę mozliwosci oczysciła tą mieszaninę.
Oto kilka zdjęć:
Nasza oczyszczalnia ścieków.
Kropelka po kropelce...
A to nasz końcowy efekt.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz