poniedziałek, 1 czerwca 2009








Na naszych kolejnych zajęciach rozmawialiśmyo kiełkowaniu i wzrastaniu roślin. Na samym początku rysowaliśmy wizję naszej rośliny z 2022 roku . Mieliśmy bardzo dużo pomysłów i każda roślinka była inna .
Naszym kolejnym zadanniem było wyszukanie roznych informacji dotyczacych m.in. kielkowania , nasion , sily i energii kielkowania . A wiec kielkowanie jest to pierwsza faza wzrostu zarodka znajdującego się w nasieniu, który, korzystając z zapasów pokarmowych nasienia, wyrasta w siewkę, przy czym najpierw wyrasta korzeń zarodkowy (kiełek), potem młody pęd z jednym lub dwoma liścieniami. Do rozpoczęcia kiełkowania potrzebna jest woda, tlen i odpowiednia temperatura, a także, u niektórych gatunków, śwatło.
Nasienie to zarodek otoczony tkanką zapasową i osłonięty łupinami z żalązka roślin nasiennych. Funkcją nasiona jest przede wszystkim ochrona zarodka przed niesprzyjającymi warunkami.


Nasienie zbudowane jest z:

a) łupiny nasienia


b) bielma


c) liścienia


d) zarodka


Energia kiełkowania
określa się ją procentem nasion, które kiełkują w ciągu krótkiego czasu (3-10 dni). Energia kiełkowania mówi o zdolności nasion do szybkiego kiełkowania i jest wskaźnikiem ich żywotności.



Siła kiełkowania-określa się ją procentem wykiełkowanych nasion, ale w dłuższym czasie. Siła kiełkowania wskazuje liczbę nasion żywych, które są w stanie kiełkować, nawet z pewnym opóźnieniem w stosunku do pozostałych.


Bielmo, endosperm, - tkanka miękiszowa w nasionach roślin okrytonasiennych; zawiera substancje zapasowe, gł. skrobię, białka, tłuszcze potrzebne do rozwoju zarodka.

Liścień – pierwszy liść rośliny nasiennej. Liścień nie powstaje w pąku kwiatowym, ale jeszcze w rozwijającym się zarodku. W niektórych wypadkach liścienie są grube i pełnią funkcję organów spichrzowych, tak jest np. u fasoli czy grochu. W procesie kiełkowania liścienie wydostają się na zewnątrz nasienia i mogą pełnić funkcje asymilacyjne.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz