poniedziałek, 22 czerwca 2009




Nasze zajęcia były juz ostatnimi w tym roku szkolnym. Razem z poczatkiem wakacji zakończyliśmy naszą wspólną , "biznesową" przygodę. Każde zajęcia były bardzo miłe i przyjemne i każde uczyły nas czego innego . Wszelką zdobytą wiedzę staraliśmy się Wam w skrócie przekazać publikując tego bloga. Dla niektórych są to zajęcia ostatnie w tym roku szkolnym , a dla dwóch osób ( Magdy i Ani ) na zawsze. Każdy z nas jest zadowolony , że uczestniczył w tych zajęciach .


A teraz witajcie wakacjeeeeeeeeeeeee :P Wszystkim życzymy udanego wypoczynku, a my za parę dni spotkamy się z niektórymi nad morzem w Łebie.


Do zobaczenia we wrześniu :p :**

Globalizacja jest pojęciem używanym do opisywania zmian w społeczeństwach i gospodarce światowej, które wynikają z gwałtownego wzrostu międzynarodowej wymiany handlowej i kulturowej. Opisuje zwiększenie wymiany informacyjnej, przyśpieszenie i spadek cen transportu, a także wzrost handlu międzynarodowego oraz inwestycji zagranicznych spowodowanych znoszeniem barier oraz rosnących współzależności między państwami. W ekonomii termin ten oznacza głównie zjawiska związane z liberalizacją wymiany handlowej lub “wolnym handlem”. W szerszym znaczeniu odnosi się do rosnącej integracji i współzależności między jednostkami działającymi globalnie na platformie społecznej, politycznej czy ekonomicznej. W skrócie : jest łączeniem się i przenikaniem systemów gospodarczych.
Teamtem dzisiejszych zajęć było rozdzielanie mieszanin. Na początku mielismy podać kilka zastosowań 30 cm linijki. Oto niektóre z nich:
deskorolka
huśtawka
zjeżdżalnia
most między ławkami
snowboard
Potem poznalismy następujące metody rozdzielania substancji:

*Filtracja (sączenie) – metoda oddzielania substancji stałych od cieczy i gazów, poprzez mechaniczne zatrzymanie jednego ciała stałego w przegrodach porowatych (filtrach) przy użyciu odpowiednich aparatów. Filtracja jest najczęściej stosowanym sposobem oddzielania ciał stałych od cieczy.
*Odparowywanie – ma zastosowanie przede wszystkim do rozdzielania mieszanin jednorodnych np. wody z cukrem. Ciecz ulega odparowaniu, a w naczyniu pozostaje substancja stała.

*Krystalizacja – również ma zastosowanie do rozdzielania mieszanin jednorodnych. Polega na wytrąceniu z roztworu przesyconego substancji stałej na skutek obniżenia temperatury.

*Dekantacja – polega na zlewaniu cieczy znad osadu, który pod wpływem sił grawitacji opadł na dno.

*Destylacja – jest metodą rozdzielania ciekłych mieszanin. Polega na wykorzystaniu różnic w temperaturach wrzenia poszczególnych składników.

*Sedymentacja – pozwala na rozdzielenie ciał stałych od cieczy. Pod wpływem różnicy gęstości cięższe cząstki ciała stałego opadają na dno zbiornika.

*Ekstrakcja jest operacją służącą do rozdzielenia mieszanin ciał stałych i ciekłych. Rozdział następuje przez rozpuszczenie niektórych składników mieszaniny w cieczach, zwanych rozpuszczalnikami. Proces ekstrakcji może zachodzić zatem w układach dwufazowych: ciało stałe – ciecz lub ciecz – ciecz.
*Chromatografia- wykorzystuje różnicę w szybkości poruszania się składników mieszaniny.
Nastepnie każdy przedstawił swoj projekt oczyszczalni ścieków.Potem wspólnie wybralismy ten najlepszy, który "zbudowalismy". Potrzebne nam były: wata, gaza, bibuła, glina, piasek i żwir.
Po zbudowaniu oczyszalni scieków sporządzilismy mieszaninę, którą przepuścilismy przez naszą oczyszczalnię. Okazało się ze nasza oczyszczalnia zdała egzamin. W miarę mozliwosci oczysciła tą mieszaninę.
Oto kilka zdjęć:

Nasza oczyszczalnia ścieków.


Kropelka po kropelce...


A to nasz końcowy efekt.

niedziela, 21 czerwca 2009

Pokazy politechniki Pozanańskiej
















rzeczy urzyte do doświadczeń




Dziś wyjechaliśmy do Rzeszowa na pokazy z fizyki. Pokaz zorganizowała politechnika Pozanańsk. Na pokazie była jeszcze grupa z Uszczyk. Pokazy były oparte na drganiach roznych rzeczy.



Na rysunkach widać parę, która jest tuż nad wodą. Para jest zimna i wytwarzna przez ultrafiolet.



Powyżej widać ułożenie ziaren maku na dzwięk głośnika, który jest pod makiem.



Do pokazów byli brani uczniowie, żeby pokazać ze te doświadczenia można zrobić samodzielnie.


Panowie i pani byli bardzo mili i zachęcali do brania udziału w pokazie. Po pokazie mogliśmy sami przeprowadzać te doświadczenia, z czego chętnie skorzystaliśmy. Najbardziej spodobało nam się puszczanie pierścieni z dymu w inne osoby.




Później poszliśmy na mały poczęstunek.






W drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonald's, a następnie prosto do domu.


Moim zdaniem warto było jechać.

środa, 17 czerwca 2009

Mieszaniny.

Na naszych zajęciach (8 czerwiec) biologicznych losowaliśmy po 4 karteczki (2 z ciałami stałymi 2 z ciałami płynnymi) które mieszaliśmy z wodą i powstawały nam mieszaniny. Następnie ogląsaliśmy je pod mikroskopem. Nasze mieszaniny były między innymi:
a) kakao
b) płynem do naczyń
c) mąką pszenną
d) jajkiem
e) olejem
f) farbą
g) acetonem
h) gliceryną
i) benzyna
j) cukrem
k) mąką ziemniaczaną
l) glina.

Mieszanina – układ dwóch lub więcej pierwiastków lub związków chemicznych zmieszanych ze sobą w dowolnym stosunku i wykazujących swoje indywidualne właściwości.

Mieszaniny jednorodne, homogeniczne, czyli roztwory np. stopy metali (brąz), benzyna, solanka, cukier w wodzie, powietrze, roztwory wodne soków, ocet. Wzrokowe określenie składu mieszaniny jednorodnej jest zazwyczaj niemożliwe.

Mieszaniny niejednorodne, heterogeniczne np. opiłki żelaza zmieszane z cukrem, piasek z wodą, zaprawa murarska, opiłki żelaza w wodzie, kawa mielona z wodą, groch z fasolą. Składniki mieszanin niejednorodnych można często określić bez pomocy aparatury analitycznej.

Widok jajka pod mikroskopem.



Widok oleju pod mikroskopem.


Na tyh zajęciach (jak widac na zdjęciu) powtał NiB'uś ;)



Zadanie 1 Spośród podanych niżej metod rozdzielania mieszanin wybierz te które uznasz za najodpowiedniejsze do rozdzielania sporządzanych przez siebie mieszanin. W podjęciu właściwej decyzji [przydatne będzie przeanalizowanie rodzaju i właściwości danej mieszaniny oraz znajomość metod rozdzielania mieszanin :


1. Mechaniczne(oddzielanie składników na sitach, za pomocą pęsety i magnesu)


2. Sedymentacja i dekantacja


3. Sączenie


4. Krystalizacja


5. Odparowanie


6. Destylacja


7. Przy użyciu rozdzielacz


8. Wirowanie


9. Ekstrakcja


10. Restauracja


11. Chromatografia


12. Elektroforeza



Zadanie 2. Zaprojektuj urządzenie laboratoryjne (zestaw laboratoryjny) do oddzielania wody z mieszaniny wieloskładnikowej. Ma to być rodzaj małej oczyszczalni „ścieków”, które powstaną przez połączenie większości mieszanin sporządzonych podczas dzisiejszych zajęć. O wartości twojego projektu zadecyduje jego realność, czyli możliwość wykonania w posiadanych przez nas warunkach. Nauczyciel może poprosić uczniów, aby zgłaszali się ze swoimi pomysłami kilka dni przed zajęciami co umożliwi zorganizowanie odpowiedniego wyposażenia do realizacji projektu. Zadania należy wywiesić na blogu.

poniedziałek, 15 czerwca 2009










Na kolejnych zajęciach rozmawialiśmy na temat Unii Europejskiej. Na samym początku mieliśmy za zadanie przypomnieć sobie różne informacje o UE , mogliśmy skorzystać z internetu , a następnie bez żadnych pomocy rozwiązywaliśmy testy.

Teraz tak krótko spróbujemy prezkazać Wam najważniejsze informacje na temat Unii Europejskiej. Unia Europejska (oficjalny skrót w Polsce: UE) – powstały 1 listopada 1993r. na mocy Traktatu z Maastricht gospodarczo-polityczny związek demokratycznych krajów europejskich (dwudziestu siedmiu od 1 stycznia 2007 r.), będący efektem wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej zapoczątkowanej po drugiej wojnie światowej. UE ma kilka swoich symboli , których krótką historię teraz Wam przedstawimy :
*Hymn
Hymnem Unii Europejskiej, tak jak i Rady Europy, jest "Oda do Radości" która stanowi fragment IX Symfonii Ludwika van Beethovena. Oto fragment hymnu :

O Radości, iskro bogów, kwiecie Elizejskich Pól
Święta na twym świętym progu staje nasz natchniony chór.
Jasność twoja wszystko zaćmi
Złączy co rozdzielił los
Wszyscy ludzie będą braćmi tam gdzie twój przemówi głos.
Kto przyjaciel, ten niech zaraz stanie tutaj pośród nas,
I kto wielką miłość znalazł ten niech z nami dzieli czas.
Z nami ten, kto choćby jedną duszę rozpłomienić mógł.
Ale kto miłości nie zna, niech nie wchodzi tu na próg.
Patrz, patrz: wielkie słońce światem biegnie sypiąc złote skry,
Jak zwycięzca, jak bohater -Biegnij, bracie, tak i ty.
Radość tryska z piersi ziemi, radość pije cały świat.
Dziś wchodzimy, wstępujemy na Radości złoty ślad.
* Flaga
Pomysłodawcami flagi są hiszpański dyplomata Salvadore de Madariaga y Rojo oraz francuski plastyk Arsen Heitz. W 1986 r. Komisja Europejska uznała, że będzie ona jednym z symboli powstającej Unii Europejskiej. Flaga UE to dwanaście złotych gwiazd ułożonych w kole na niebieskim tle. Symbolizują one jedność społeczności europejskiej. Liczba gwiazd jest niezmienna i ma symbolizować doskonałość, pełnię i harmonię.

* Waluta
Znakiem graficznym euro jest grecka litera epsiłon przecięta dwiema równoległymi liniami. Symbolizuje ona korzenie cywilizacji europejskiej, próby zintegrowania naszego kontynentu i zapewnienia stabilizacji wewnętrznej. Niektórzy dopatrują się również w symbolu euro wyzwania dla dolara amerykańskiego, którego charakterystyczną cechą są dwie pionowe linie.

Teraz pokarzemy Wam , które państwo w którym roku przystąpiły do UE :
*1952 – 1958 – państwa założycielskie: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, RFN, Włochy
*1973 – pierwsze rozszerzenie: Dania, Irlandia, Wielka Brytania
*1981 – drugie rozszerzenie: Grecja
*1986 – trzecie rozszerzenie: Hiszpania i Portugalia
*1995 – czwarte rozszerzenie: 2004 – piąte rozszerzenie, część I: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry
*2007 – piąte rozszerzenie : Bułgaria, Rumunia

Jak każda instytucja , rzecz , projekt , itp. ma swoich pomtsłodawców , założycieli tak i UE ma swoich Ojców, którymi są :
Konrad Adenauer – 1876-1967 – pierwszy kanclerz demokratycznych Niemiec, zwolennik zjednoczenia Europy opartego na tradycjach i wartościach chrześcijańskich. Doprowadził do odbudowy gospodarczej Niemiec oraz ich integracji z Europą Zachodnią, od przyjęcia planu Marshalla, poprzez członkostwo w EWG oraz NATO.
Winston Churchill – 1874-1965 – brytyjski polityk, mówca, strateg, pisarz i historyk, minister obrony, Przewodniczący Izby Gmin, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla, jeden z pierwszych polityków popierających ideę zjednoczenia Europy – pomysłodawca utworzenia Stanów Zjednoczonych Europy oraz autor terminu żelazna kurtyna, określającego linię podziału Europy na blok wschodni i zachodni. Termin ten po raz pierwszy użył podczas przemówienia w Fulton 5 marca 1946 r.
Alcide De Gasperi – 1881-1954 – włoski premier i polityk, współtwórca Rady Europy i Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, propagujący ideę współpracy gospodarczej poprzez zacieśnianie współpracy obronnej.
Walter Hallstein – 1901-1982 – niemiecki polityk, profesor prawa na uniwersytetach w Rostocku i Frankfurcie nad Menem Sekretarz Stanu w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, pierwszy przewodniczący Komisji Europejskiej w latach 1958-1967, twórca doktryny Hallsteina, inicjator Wspólnot Europejskich i struktur unijnych. Jeden z twórców wizerunku i głównych nurtów politycznych współczesnej Unii Europejskiej.
Jean Monnet – 1888-1979 – francuski polityk, dyplomata i ekonomista, architekt wspólnot europejskich, współtwórca Planu Schumana inicjator i twórca Komitetu dla Zjednoczenia Państw Europy (ang. Action Committee for the United States of Europe) (1954), któremu przewodniczył do 1975 r. W 1976 r. za swoje zasługo otrzymał tytuł Obywatela Europy.
Robert Schuman – 1886-1963 – francuski premier i minister spraw zagranicznych, inicjator pojednania pomiędzy Francją a Niemcami poprzez połączenie obu państw silnymi więzami gospodarczymi, społecznymi i politycznymi, w latach 1958-1960 przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Jego plan był pierwszym w pełni zrealizowanym projektem zjednoczenia Europy.
Paul-Henri Spaak – 1899-1972 – belgijski premier i minister spraw zagranicznych, w latach 1952-1953 przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, przewodniczący roboczej komisji opracowującej raport dotyczący stworzenia podstaw wspólnego rynku europejskiego, przewodniczący pierwszej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, sekretarz generalny NATO.
Altiero Spinelli – 1907-1986 – włoski polityk, promotor federalizmu europejskiego, członek Komisji Europejskiej odpowiedzialny za politykę przemysłową, eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego, współzałożyciel Klubu Krokodyla.

Unia Europejska ma taże wiele swoich instytucji oraz agend . Oto najważniejsze z nich:
Parlament Europejski z oficjalną siedzibą w Strasburgu (komisje parlamentarne i władze klubów mieszczą się w Brukseli, a sekretariat i biblioteka w Luksemburgu).
Rada Unii Europejskiej w Brukseli
Rada Europejska
Komisja Europejska w Brukseli
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu
Trybunał Rewidentów Księgowych w Luksemburgu
Centrum Tłumaczeń dla Organów Unii Europejskiej w Luksemburgu
Instytucje te wspierane są przez organy pomocnicze, takie jak:
Komitet Ekonomiczno-Społeczny
Komitet Regionów
Rzecznik Praw Obywatelskich
Europejski Bank Inwestycyjny
Europejski Bank Centralny
Bardzo podobał nam się temat p UE i w miły sposób spędziliśmy te 2 godzinki wspólnie spędzone.
Pozdrawiamy :)

środa, 3 czerwca 2009

Handel miedzynarodowy.

No i kolejne zajęcia, których tematem był 'handel zagraniczny'. Na samym początku 'lekcji' powtórzyliśmy co to jest eksport i import. No więc:
Eksport - towary, które sprzedajemy innym państwom.
Import - towary, które kupujemy od innych państw.
To tak najprościej mówiąc, a zeby bardziej to utrwalic spojrzcie na obrazek ponizej xD


Najstępnie naszym zadaniem było znalezienie co importuje i eksportuje nasze panstwo. A oto co udało nam się znalezc na wikipedii:
Eksport
W 2003 Polska była w pierwszej dziesiątce eksporterów takich towarów jak: skóry, futra, soki, przetwory owocowe, owoce mrożone (16,3% światowego eksportu), wyposażenie dystrybucji elektryczności, meble, wyroby drewniane, węgiel drzewny i kamienny, koks (13,5%), złom, silniki spalinowe (10%), żelazne materiały kolejowe, wyposażenie pojazdów szynowych, ceramika, wyroby hutnicze, statki (14,4%), kotły, turbiny, siarka, zużyta odzież.
Pod względem wartości w 2003 najwięcej wyeksportowano takich towarów jak: samochody, statki, części samochodowe, silniki spalinowe, meble, kable, odbiorniki telewizyjne, węgiel kamienny, hutnicze wyroby konstrukcyjne, opony.
W 2004 eksportowano głównie maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy – 38,4%, towary przemysłowe (surowcowe) – 23,7%, różne wyroby przemysłowe – 15,2%, żywność i zwierzęta żywe 7,6%, w tym miód – II największy światowy producent oraz I producent pyłku pszczelego;

Import
Import w 2007 szacowany był na 160,2 mld $ dał 24. miejsce na świecie za Austrią i przed Szwajcarią. Importuje się maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy 38,7%, towary przemysłowe (surowcowe) 21%, chemikalia 14%, paliwa mineralne, smary i materiały pochodne 9,1%, różne wyroby przemysłowe 8,3% (2004). Pod względem wartości w 2003 najwięcej importowano w kolejności takich towarów jak: ropa naftowa, samochody, lekarstwa, gaz ziemny, statki, części samochodowe, maszyny cyfrowe oraz czytniki optyczne itp., kamery telewizyjne z transmiterami radio-telefonicznymi, części do silników samochodowych, inne towary naftowe.
Kolejnym zagadnieniem był handel międzynarodowy, o którym dowiedzieliśmy się Panu Złociutkiemu:

Oraz Panu Lee z Chin:




Żeby dopełnic naszą notatkę napiszę co to bilans handlowy gdyz o tym tez była mowa.



Bilans Handlowy - jest to roznica między eksportem a importem. Jeżeli jest dodatni mówimy o nadwyzce, a jezeli ujemny to jest deficyt.

A to nasze piękne zdjęcie z tegoz spotkania ;PP

Pozdrawiamy,
Najlepsze z najlepszych inwestycji na świecie ;***

poniedziałek, 1 czerwca 2009








Na naszych kolejnych zajęciach rozmawialiśmyo kiełkowaniu i wzrastaniu roślin. Na samym początku rysowaliśmy wizję naszej rośliny z 2022 roku . Mieliśmy bardzo dużo pomysłów i każda roślinka była inna .
Naszym kolejnym zadanniem było wyszukanie roznych informacji dotyczacych m.in. kielkowania , nasion , sily i energii kielkowania . A wiec kielkowanie jest to pierwsza faza wzrostu zarodka znajdującego się w nasieniu, który, korzystając z zapasów pokarmowych nasienia, wyrasta w siewkę, przy czym najpierw wyrasta korzeń zarodkowy (kiełek), potem młody pęd z jednym lub dwoma liścieniami. Do rozpoczęcia kiełkowania potrzebna jest woda, tlen i odpowiednia temperatura, a także, u niektórych gatunków, śwatło.
Nasienie to zarodek otoczony tkanką zapasową i osłonięty łupinami z żalązka roślin nasiennych. Funkcją nasiona jest przede wszystkim ochrona zarodka przed niesprzyjającymi warunkami.


Nasienie zbudowane jest z:

a) łupiny nasienia


b) bielma


c) liścienia


d) zarodka


Energia kiełkowania
określa się ją procentem nasion, które kiełkują w ciągu krótkiego czasu (3-10 dni). Energia kiełkowania mówi o zdolności nasion do szybkiego kiełkowania i jest wskaźnikiem ich żywotności.



Siła kiełkowania-określa się ją procentem wykiełkowanych nasion, ale w dłuższym czasie. Siła kiełkowania wskazuje liczbę nasion żywych, które są w stanie kiełkować, nawet z pewnym opóźnieniem w stosunku do pozostałych.


Bielmo, endosperm, - tkanka miękiszowa w nasionach roślin okrytonasiennych; zawiera substancje zapasowe, gł. skrobię, białka, tłuszcze potrzebne do rozwoju zarodka.

Liścień – pierwszy liść rośliny nasiennej. Liścień nie powstaje w pąku kwiatowym, ale jeszcze w rozwijającym się zarodku. W niektórych wypadkach liścienie są grube i pełnią funkcję organów spichrzowych, tak jest np. u fasoli czy grochu. W procesie kiełkowania liścienie wydostają się na zewnątrz nasienia i mogą pełnić funkcje asymilacyjne.