poniedziałek, 2 marca 2009



Na naszym kolejnym spotkaniu szukalismy informacji o skrobi.
Skrobia znajduje sie w bulwach ziemniakach, ziarnach zboż chlebowych, w organach spichrzowych takich jak kłącza (taro), batat, maniok, w postaci mączki zwanej sago uzyskiwanej z pni sagowców i niektórych palm.
W zależności od gatunku ziarna skrobi mają różną postać, ich średnica może wynosić od 3 do 100 milimikronów. Skrobia ma wzor (C6H10O5)n n=300-360. Skrobia jest zlozona tylko z merów glukozy.
Czysta skrobia jest białą, bezpostaciową (nie jest krystaliczna), amorficzną substancją bez smaku i zapachu, nierozpuszczalną w zimnej wodzie. Skrobie mozna rozpoznac za pomoca jodyny lub płynu Lugola, który zawiera jod. Pod wpływem jodu skrobia przyjmuje niebiesko-fioletowe zabarwienie.
Skrobia w gorącej wodzie rozpuszcza się amylaza, tworząc roztwór koloidalny. Roztwory skrobi hydrolizują pod wpływem rozcieńczonych kwasów i enzymów (amylazy). Stosowana w jodometrii, tzw. rozpuszczalna skrobia jest produktem częściowej hydrolizy skrobi, przeprowadzonej za pomocą rozcieńczonego kwasu solnego. Powstaje w roślinach w procesie asymilacji z powietrza tlenku węgla(IV) poprzez chlorofil.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz