poniedziałek, 16 marca 2009

Polityka pieniążna i inflacja



Na dzisiejszym spotkaniu omawialismy zjawisko inflacji.


Inflacja – zjawisko monetarne wywołane szybkim wzrostem cen na rynku, czego skutkiem jest gwałtowny spadek wartości pieniądza (obniżanie się siły nabywczej pieniądza). W praktyce inflacja na rynku konsumpcyjnym jest inna niż inflacja na rynku zaopatrzeniowym i nieco inaczej wpływa na kondycję gospodarki. Przeciwieństwem inflacji jest deflacja.Wyróżniamy kilka rodzajów inflacji w zależności od jej przyczyn:
INFLACJA POPYTOWA, czyli inflacja spowodowana przez nadwyżkę popytu nad podażą dóbr i usług. INFLACJA KOSZTOWA, czyli inflacja spowodowana przez wzrost kosztów produkcji. INFLACJA STRUKTURALNA, czyli inflacja spowodowana zbyt wolnym dostosowywaniem się struktury podaży do struktury popytu.
Biorąc pod uwagę wysokość inflacji, możemy mówić o:
PEŁZAJĄCEJ INFLACJI: gdy wzrost ogólnego poziomu cen wynosi 1-2 proc. rocznie. KROCZĄCEJ INFLACJI: gdy tempo wzrostu ogólnego poziomu cen nie przekracza 4-10%. a czasem nawet o: GALOPUJĄCEJ INFLACJI, czyli wzroście przeciętnego poziomu cen do 100% w skali roku; występują istotne zniekształcenia relacji cenowych, wypaczające normalne funkcjonowanie mechanizmu rynkowego; obniża się efektywność procesów gosp. i tempo wzrostu gosp., wzmaga się zaś presja płacowa. Jeśli inflacja sięga kilkudziesięciu procent miesięcznie, mówimy o HIPERINFLACJI




Rada Polityki Pieniężnej (RPP) – organ Narodowego Banku Polskiego. Zadaniem RPP jest coroczne ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa. Rada ustala wysokość podstawowych stóp procentowych, określa zasady operacji otwartego rynku oraz ustala zasady i tryb naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Zatwierdza plan finansowy banku centralnego oraz sprawozdanie z działalności NBP

poniedziałek, 9 marca 2009

Czy w ... znajduję się skrobia ?

Na dzisiejszym spotkaniu (9 marca 2009) wykrywalismy skrobię. Na samym początku ustanowilismy na jakich produktach bądź roslinach będziemy ją wykrywać. Naszym badaniom poddalismy odbarwiony lisć pelargoni, ziemniak, mąkę ziemniaczaną, platki owsiane, kredę i zwykły lisc. Wszystko skropilismy jodyną. Nasze dowiadczenie wykazały, że wszysto oprócz kredy posiada skrobię. Oto zdjęcia naszego eksperymentu:

Lisć etiolowany


Płatki owsiane


Ziemniak.


Mąka ziemniaczana


Kreda.

środa, 4 marca 2009


Nasze kolejne spotkanie dotyczyło bezrobocia. Na samym początku powiedzieliśmy co to jest wogóle to bezrobocie ... ? Bezrobocie jest zjawiskiem społecznym polegającym na tym, że część ludzi zdolnych do pracy i deklarujących chęć jej podjęcia nie znajduje faktycznego zatrudnienia z różnych powodów.
Pod pojęciem bezrobotnego można rozumieć osobę niezatrudnioną, nie prowadzącą działalności gospodarczej i nie wykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia (w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy). Jest to szeroka definicja. Natomiast wąską stosują państwowe Urzędy Pracy (powiatowe lub wojewódzkie). I tak bezrobotnym w rozumieniu przepisów Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest osoba, która:
ukończyła 18 rok życia ,
nie ukończyła 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn,
aktualnie nie uczy się na żadnym szczeblu kształcenia lub nie jest skierowana na szkolenie przez PUP,
jest zameldowana lub pozostaje w naszym kraju legalnie lub jej pobyt może zostać zalegalizowany (azyl polityczny, karta stałego lub czasowego pobytu, obywatele UE). Wyróżniamy 4 rodzaje bezrobocia


1) Koniunkturalne -jest spowodowane cyklicznością rozwoju gosp., pojawia się w fazie recesji, zaś w okresie rozwoju może być częściowo lub całkowicie zlikwidowane.


2) Strukturalne - wynika z niedopasowania rozmiarów struktury popytu gosp.(na siłę roboczą) do rozmiarów struktury podaży(gosp. zgłasza zapotrzebowanie na określone zawody, umiejętności, kwalifikacje). Może też wystąpić ze względu na niedopasowanie geograficzne między wolnymi miejscami pracy a rejonami zamieszkania poszukujących pracy. To bezrobocie jest najbardziej niebezpieczne z uwagi na jego masowy i trwały charakter. Zwane inaczej bezrobociem technologicznym, związanym z postępem technicznym, jako źródłem jego powstania.


3) Frykcyjne - związane z naturalną ruchliwością zatrudnionych, jest cechą każdej gosp., występuje zawsze. Jest bezrobociem krótkookresowym (do 3 m-cy). Związane jest z tym, że na r.p. zawsze są osoby zmieniające miejsce zamieszkania, zawód, pracy i potrzebują na to trochę czasu. To bezrobocie nie wchodzi do pojęcia bezrobocia, ale w pojęcie pełnego zatrudnienia.


4) Sezonowe - występuje tylko w niektórych gałęziach gosp., które charakteryzują się produkcją sezonową.

Bezrobocie jest szerzącą się rzeczą w dzisiejszym świecie , jednak moze szukać pracy w : Urzędzie Pracy , internecie , gazecie , na targach pracy i różnych spotkaniach branżowych , itp.

poniedziałek, 2 marca 2009



Na naszym kolejnym spotkaniu szukalismy informacji o skrobi.
Skrobia znajduje sie w bulwach ziemniakach, ziarnach zboż chlebowych, w organach spichrzowych takich jak kłącza (taro), batat, maniok, w postaci mączki zwanej sago uzyskiwanej z pni sagowców i niektórych palm.
W zależności od gatunku ziarna skrobi mają różną postać, ich średnica może wynosić od 3 do 100 milimikronów. Skrobia ma wzor (C6H10O5)n n=300-360. Skrobia jest zlozona tylko z merów glukozy.
Czysta skrobia jest białą, bezpostaciową (nie jest krystaliczna), amorficzną substancją bez smaku i zapachu, nierozpuszczalną w zimnej wodzie. Skrobie mozna rozpoznac za pomoca jodyny lub płynu Lugola, który zawiera jod. Pod wpływem jodu skrobia przyjmuje niebiesko-fioletowe zabarwienie.
Skrobia w gorącej wodzie rozpuszcza się amylaza, tworząc roztwór koloidalny. Roztwory skrobi hydrolizują pod wpływem rozcieńczonych kwasów i enzymów (amylazy). Stosowana w jodometrii, tzw. rozpuszczalna skrobia jest produktem częściowej hydrolizy skrobi, przeprowadzonej za pomocą rozcieńczonego kwasu solnego. Powstaje w roślinach w procesie asymilacji z powietrza tlenku węgla(IV) poprzez chlorofil.