środa, 23 czerwca 2010

Wakacje 2010!


Wreszcie nadeszly dlugo oczekiwane wakacje! W tym roku pozegnamy jedna z naszych kolezanek (z naszej grupy, ze stópprocentowych dwie osoby), ale za to w nowym roku szkolnym powitamy nowa. A wiec zyczymy wszystkim milych, pogodnych wakacji!
Pozdrawiamy, Najlepsze Inwestycje!

Uroczyste zakończenie działalności Gimnazjunego Insytutu Ekologii


W tym roku szkolnym na zajęciach NiB-u dowiedzielismy się jak otworzyć swoją działalnosć i jak nią prosferować (wydatki, zatrudnienia, ogólny plan działalnosci), a także jak dbać o atmosfere i zwierzęta mieszkające w wodzie (kongres na temat przyrody, założylismy akwarium i onie dbalismy).
Wszyscy bardzo zangażowalismy się w ten projekt i chętnie przychodzilismy na zajęcia. Na kongresie dyskutowalismy o możliwosciach dbania o przyrodę.
Stworzylimy także mikopalnetę i dyskutowalimy na debacie, na której trawała bardzo przyjemna atmosfera.
Ten rok zostanie długo w naszej pamięcie. Spędzony w tak przyjemnej grupie będziemy wspominać go z umiechem na twarzy.

wtorek, 22 czerwca 2010

Kongres "Wiek XXI wiekiem przywracania świata ludziom i ludzi światu"

Na dzisiejszych zajęciach był kongres ;]. Rozmawialismy na tematy, które są problemami ówczesnego swiata. Kazdy z nas musiał przygotowac jeden temat o którym opowiadał m.in. segrekacja odpadów, wycinanie lasów, zanieszyszczanie srodowiska miejskiego oraz dziura ozonowa.
Wycinanie lasów odbywa się w zastraszającym tempie. Jeżeli będzie się ono utrzymywało na tym samym poziomie to już niedługo puszcze tropikalne ulegną zagładzie. Wówczas pozostaną tylko dwa obszary pierwotnej dżungli. Jeden w Brazylii i Peru (zachodnia część basenu Amazonki) oraz drugi w dorzeczu Konga. Pozostaną jedynie niewielkie tereny lasów deszczowych tworząc izolowane oazy. Intensywne wycinanie lasów pociąga za sobą ograniczanie ilości zwierząt na tym terenie, ponieważ w ten sposób zabiera im się środowisko do życia czyli tereny łowieckie, wodopoje, miejsca do rozmnażania. Katastrofa, która nadchodzi w lasach tropikalnych może być porównywalna z wymieraniem fauny i flory w odległej przeszłości Ziemi. Wszystkie organizmy żyjące na kuli ziemskiej są w pewien sposób powiązane ze sobą i zależne od siebie. Tworzą sieć życia. Jeżeli któryś z jej elementów ulegnie uszkodzeniu to naruszona będzie cała sieć. Zjawisko takie można zaobserwować przy wycinaniu lasów tropikalnych. Wilgotne lasy tropikalne podczas procesu fotosyntezy pochłaniają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla i wydzielają tlen. Wchłaniają bardzo dużą ilość wody deszczowej, którą oddają z powrotem do atmosfery w postaci pary wodnej, gdyż same zużywają jej niewiele. Lasy przyczyniają się do tworzenia nowych chmur deszczowych, dzięki którym ponownie otrzymują wodę, która jest niezbędna do życia wielu milionom roślin i zwierząt. Dwutlenek węgla zaliczany jest, oprócz wielu innych substancji, do gazów cieplarnianych. Jego nadmiar gromadzi się w atmosferze i jest jedną z przyczyn efektu cieplarnianego czyli prowadzi do zmian średniej globalnej temperatury Ziemi. W wyniku działalności człowieka zwiększa się ilość gazów cieplarnianych w atmosferze co może spowodować bardzo poważne zmiany klimatyczne. Tak więc niszczenie lasów tropikalnych jest ściśle powiązane z procesem ocieplania się ziemskiego klimatu.
Dziura ozonowa jest to zjawisko polegające na zmniejszaniu się ilości ozonu w ozonosferze (część stratosfery o podwyższonej ilości ozonu). Jest to zjawisko niebezpieczne, ponieważ ozon jest odpowiedzialny za pochłanianie promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi ze Słońca. Promieniowanie to jest szkodliwe dla organizmów żywych. Wyraźny spadek zawartości ozonu obserwuje się od lat 80-tych. Ma on miejsce przede wszystkim nad obszarem Antarktydy, wokół bieguna południowego.
Następnie pan doradzal nam jak mamy postęować abysmy byli lepszymi ludzmi. Potem poslzismy do sali informatycznej aby napisac bloga ;)

środa, 16 czerwca 2010

"Wyspa". Finał zadania zespołowego.



Na kolejnych zajęciach kończylismy pracę z projektem ''Wyspa''. Zbiorowa współpraca (głównie dzięki Marcie i Karolinie) pozwoliła nam wkońcu stworzyć wyspę. Teraz sami możecie zobaczyć wynik naszej zespołowej pracy.

poniedziałek, 14 czerwca 2010

Etyczne zachowanie w relacjach zawodowych

Etyczne zasady obowiązujace w relacjach z pracodawca
-uczciwosć
-pracowitosć
-odpowiedzialnosć
-pomysłowosć
-rzetelny
-szacunek
Etyczne zasady obowiązujące pracodawce w relacjach z pracownikiem
-uczciwosć
-odpowiedzialnosć
-taktownoć
-rosądek
-stworzający przyjemną admosfere szanujęcy innych
Zasady obowięzujące pracownika firmy
-sympatyczna obsługa
-brak natarczywosci
-uczciwosć
-szybka obsługa
-propnowanie tańszych produktów ale lepszych
Kodeks etycznego postępowania w mojm zawodzie
-uczciwosć
-odpowiedzialnoć
-punktualnosć
-rzetelnosć
-traktowanie innych z szacunkiem
Kodeks Etyczny-ustanowienie standardów postępowania, których powinni przestrzegać pracownicy

poniedziałek, 7 czerwca 2010

Akwarium- analiza zmian w ekosystemie i stan wody

Na dzisiejszych zajęciach sprawdzalismy czystosć wody w naszym akwarium. Pierwszą metodą był odczynnik pH.
Trzy podstawowe odczyny pH to zasadowy, obojętny i kwasowy. Odczyny my poznawalismy za pomocą barwy substancji, która powstała w wyniku zmieszania gleby z roztworem wskaźnikowym.
Do ćw. potrzebne były fiolki z wysuszonymi glebami, które wsypywalismy za pomocą łopatki i roztwór wskaźnikowy z skalą kolorów. Do fiolek wlalismy roztwór tak aby zasłonił znajdującą w nim glebę. Po odczekaniu 2 min uzyskalismy odczyny, które uzyskały odczyny bliskie obojętnego (lekko kwasny, lekko zasadowy i obojętny).
Wskaźnik pH to wskaźnik ilosci zdysjocjonowanego w wodzie H (który występuje bezposrednio w kwasach). Wskaźnik obojętny to ilosci H ok. 0,0000001 (pH=7).
Wskaźnik kwasowy wzrasta wraz z powiększenie się ilosci H np. pH=2 to ilosc H w wodzie równa się 0,1. Wraz ze wzrostem grup OH wskaźnik staje się zasadowy. Wskaźnik pH jest także wskaźnikiem pOH tylko kiedy pH wzrasta pOH maleje i na odwrót. Suma wskaźników pH i pOH jest równa 14 i dlatego kiedy pH jest równe 7 to pOH jest też równe 7 i roztwór jest dlatego obojętny.
Utrzymanie określonej wartosci pH na możliwie stałym poziomie ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia ryb, jak i dla wzrostu i rozwoju roslin akwariowych. W naszym akwarium pH wynosi 6.

Drugą metodą były odczyny amoniakowe. Zarówno proces rozpadu jak i mineralizacji wszystkich substancji organicznych w akwarium odbywa się poprzez łańcuch proteiny-amon-azotyn-azotan. Amon i azotyn nie powinny się już nasycać jeśli ich koncentracja osiągnęła 0,2 mg/l. Amon jest ważną substancją odżywczą dla roślin i nieszkodliwą dla ryb. U nas wyszło 0,4, co jest szkodliwe dla bardzo wrażliwych ryb.

Trzecią metodą było użycie tlenku azotu (IV) oraz tlenku azotu (VI), które mają takie samo znaczenie jak amoniak. Nam wyszło bardzo dobrze.

Ostatnią metodą, którą sprawdziliśmy było użycie PO4, który w wodzie występuje w śladowych ilościach. Bardzo ważne jest szybkie odkrycie fosforanu, który jest bardzo szkodliwy dla szkodliwy dla środowiska wodnego. Fosforanu nie powinniśmy do końca likwidować, powinien występować w takiej samej ilościach jak w wodach morskich.

Glony wchodzą w skład planktonu w morzach, ocenach i zbiornikach śródlądowych (jako fitoplankton). Glony żyjące na powierzchni osadów dennych zbiorników wodnych stanowią składnik bentosu (jako fitobentos) a te, które porastają inne powierzchnie (rośliny, kamienie, itp.) tworzą zespół peryfitonu. Glony żyją także poza zbiornikami wodnymi ale w miejscach wilgotnych: w glebie i na jej powierzchni, na kamieniach, pniach drzew, ścianach, a także na śniegu i lodzie (glony naśnieżne).
Znaczenie biologiczne bardzo duże, produkują we wszystkich morzach świata prawie trzecią część całej roślinnej biomasy. Najważniejsza fotosyntetyzująca grupa organizmów na Ziemi. Są producentami materii organicznej oraz tlenu, stanowią pokarm dla innych organizmów. Coraz powszechniej są wykorzystywane przez człowieka w celach przemysłowych (produkcja żywności, lekarstw, itp.), a także coraz częściej jako pożywienie.