środa, 27 maja 2009

GRA AQUIRE-inwestujemy w nieruchomości.







Na dzisiejszych zajęciach zabraliśmy się z zapałem za rozpakowywanie gry.



Fajna grafika , ale po przeczytaniu zasad mieliśmy problemy z rozgrywką.



Ale jakoś powoli rozpędziliśmy się inwestując w nieruchomości i tworząc fuzję przedsiębiorstw.



Wygrała Magda okazując się dobrym inwestorem.

poniedziałek, 25 maja 2009

Tematem dzisiejszego spotkania były tajemnice kiełkowania i wzrastania roślin.

Badaliśmy:

*Siłę kiełkowania nasion różnych roślin, co obrazują poniższe zdjęcia:





*zależność kiełkowania nasion od głębokości siewu





*Znaczenie substancji zapasowych liścieni dla odżywiania się kiełkującej rośliny





*Wpływ soli mineralnych na wzrost i rozwój rośliny






*wpływ różnej koncentracji roztworu soli na proces kiełkowania i rozwoju roślin



W ziemii zostały zasiane nasiona rzezuchy, które mieściły się w 5 'komórkach' takiego czegoś co widać na zdjęciu xD Kazda 'komórka' była podlewana inno procentowym roztworem solnym:

a)0,1%

b)1%

c)2,5%

d)5%

Oraz samą wodą. Najszybciej wykiełkowała rzezucha podlewana wodą, a tuz za nią rzezucha podlewana rozworem 0,1%. Kolejna wyrosła rzezucha podlewana 1% roztworem, potem 2,5%, a na końcu 5%.

Wnioski:

Różna koncentracja roztworu wpływa na proces kiełkowania jak i rozwoju rzezuchy. Im więcej soli tym dłużej trwa proces kiełkowania i rozwoju rośliny.

Fabryka kryształów

Na naszych zajęciach (25.05.09) tworzyliśmy różne roztworu, dzięki którym miały powstać kryształy. Kryształy tworzyliśmy z:

a)cukru
b)soli
c)tiosrarczanu sodu
d)siarczanu miedzi
e)siarczanu potasowo glinowy

Odmierzaliśmy odpowiednie proporcje każdego ciała, a następnie wsypywaliśmy je do wody i podgrzewaliśmy w odpowiedniej temperaturze, by rozpuścić i otrzymać roztwór jednorodny.

Do każdego słoika została przygotowana wykałaczka wraz z linką i guzikiem, na którym miały osadzać się kryształki.

OBSERWACJA PROCESU KRYSTALIZACJI(15.06.09)

Po czasie trzech tygodni wyciągnęliśmy nasze roztwory, z których powstały kryształy.


Na tych zajęciach także tworzylismy grzałkę. Do 2/3 próbówki wsypaliśmy siarczan. Następnie do dwóch zlewek wlaliśmy gorącą i zimną wodą. Najpierw rozpuściliśmy siarczan wkładając próbówkę do gorącej wody. Następnie ostudziliśmy ją w zimnej. Gdy już to uczyniliśmy dotknęliśmy próbówki by wiedzieć jaką ma temperatórę. Potem wstrząsneliśmy próbówką. Gdy tym razem dotknęliśmy próbówki była ona o wiele cieplejsza, a siarczan zmienił swój stan skupienia na stały.

Próbówka w gorącej wodzie.

Próbówka w zimnej wodzie.


Wstrząsanie próbówki.

Następnie do próbówki dosypaliśmy jednen kryształek i dzięki temu siarczan zaczął się ktystalizować.

środa, 13 maja 2009


Na naszych kolejnych zajęciach z przedsiębiorczości poruszyliśmy temat banków . Na samym początku zadaliśmy sobie pytanie : Co to jest właściwie bank ?? Niby to banalne pytanie , a jednak odpowiedzi nie były do konca prawidłowe ... jedne mniej , inne bardziej zgodne z prawda . A więc określając bank krótką definicja , dowiadujemy sie , ze jest to przedsiębiorstwo , które wykonuje działalności polegające na przyjmowaniu depozytów , udzielaniu kredytów , wydawaniu instrumentów pieniądza elektronicznego oraz innych czynności , określonych przepisom prawa i wymienionych w statucie banków . Następnie spróbowaliśmy określić rodzaje banków ... bylo trudno i z pomocą przyszedł nam internet . A więc ze względu na systemy bankowe wyróżniamy banki centralne , operacyjne , uniwersalne , wyspecjalizowane np . hipoteczne . Ze względu na prawną formę działalności mamy banki państowe , spółdzielcze , a także banki w formie spółek akcyjnych . Kolejnym naszym zadaniem bylo określenie najważniejszego banku w Polsce ... po daniu paru pomysłów , wpadliśmy na ten właściwy , czyli na Narodowy Bank Polski . NBP jest bankiem banków , co oznacza , ze np . : pełni w stosunku do banków funkcje regulacyjne , organizuje system rozliczeń pieniężnych , aktywnie uczestniczy w międzybankowym rynku pieniężnym , udziela kredytów refinansowych bankom , gromadzi rezerwy obowiązkowe banków , sprawuje kontrolę nad działalnością banków , itp . NBP jest także bankiem emisyjnym , czyli np . ma wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych , wprowadza i wycofuje z obiegu znaki pieniężne RP , ustala wzory i wartość nominalna banknotów i monet , organizuje obieg pieniężny i reguluje ilość pieniądza w obiegu . Później staraliśmy sie omówić troche każde z zadań NBP i rozwiazalismy parę zadań komputerowych . :P I w tak oto miły sposób skończyła sie nasza dwu godzinna przygoda z bankami ... pozdrawiamy :P








Tematem dzisiejszego spotkania byla polityka regionalna. Na tym spotakniu szukalismy odpowiedzi na nastepujące zagadnienia:

* instytucje wspierające przedsiębiorców w naszym regionie.

Doszlismy do wniosku ze są to: Bieszczadzka Agencja Rozwoju Rolnego S.A w Ustrzykach Dolnych, Agencja Rozwoju Regionalnego "Karpaty" i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

*Nazwy programów, w ramach których przedsiębiorcy mogą uzyskac wsparcie.

Odpowiedzi na to pytanie: Regionalny Program Operacji Województwa Podkarpackiego, Program rozwoju obszarów wiejskich 2007-2013,

*Warunki które musi spełnic przedsiębiorca, aby mógł uzyskac dostacje
Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Oto niektóre z nich:

-innowacyjność
-pracowitość
-pomysłowośc

* Termin ubiegania sie o wsparcie.

Odpowiedz: 21 dni

* wymagane dokumenty:

biznesplan, dane, załącznik oswiadczen wnioskodawcy, szacowne wyniki, kopia numeru REGON

* korzyści dla przedsieborcy- na co może wydac pieniądze z dotacji

Udzielenie doradztwa oraz umożliwienie odbycia szkoleń dzięki którym uczestnik projektu uzyska wiedzę i umiejętności potrzebne do założenie i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, przyznanie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości, wsparcie pomostowe w okresie od 6 do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej

* Utrudnienia, na które może napotkać przedsiębiorca w drodze do uzyskania dotacji

Niewystarczająca ilość funduszy, zbyt wielu chętnych, nieposiadanie potrzebnych dokumentów i niedostarczenie ich w odpowiednim terminie do właściwych instytucji






poniedziałek, 11 maja 2009

Plazmoliza ... ?

Na naszych kolejnych zajęciach, które miały miejsce dnia 4 maja przygotowywaliśmy preparaty hipertoniczne tj:

a) sacharoza I (5%) - 1g sacharozy + 19ml wody;
b) sacharoza II (15%) - 3g sacharozy+ 17 ml wody;
c) sacharoza III (30%) - 6g sacharozy + 14 ml wody;
d) sól jadalna I (5%) - 1g NaCl + 19 ml wody;
e) sól jadalna II (25%) - 5 g NaCl + 15 ml wody.

Na początku odważyliśmy odpowiednią ilość sacharozy jak i soli jadalnej do każdego roztworu na małej wadze.

Następnie wsypywaliśmy odważową sacharozę (bądź sół jadalną) do zlewki, do której po krótkim czasie dołączyła ciepła woda, którą specjalnie na tę okazję odmierzyliśmy.

Kolejnym etapem było dodanie roztworów do przygotowanych wcześniej preparatów i oglądanie zachodzącego zjawiska pod mikroskopem.

Podczas zajęć pojawiły się różne zagadnienia i definicje do nich, które w skrócie teraz przedstawię:

>Plazmoliza - proces tracenia wody w komórce w roztworze hipetoniczny. W wyniku tego następuje obkurczenie cytoplazmy od ścian komórki. Dotyczy ona wyłącznie komórek roślinnych.




(Zdjęcia pochodzą w Wikipedii. Na jednym zdjęciu widnieje błąd. Zostanie on poprawiony w najbliższym czasie. )


>Dyfuzja - proces samorzutnego rozprzestrzeniania się cząsteczek lub energii w danym ośrodku (np. w gazie, cieczy lub ciele stałym), będący konsekwencją chaotycznych zderzeń cząsteczek dyfundującej substancji między sobą i/lub z cząsteczkami otaczającego ją ośrodka.

>Osmoza - dyfuzja rozpuszczalnika przez błonę półprzepuszczalną z roztworu hipotonicznego do hipertonicznego. Zjawisko odkryto, badając plazmolizę komórek skórki liści zapasowych cebuli– dotyczyło więc żywych komórek, w których błoną półprzepuszczalną jest błona komórkowa, a roztworami zawartość komórki i płyn pod szkiełkiem nakrywkowym preparatu mikroskopowego. Później nauczono się wytwarzać sztuczne błony półprzepuszczalne (np. celofan) i okazało się, że samo zjawisko nie jest specyficzną cechą życia. Może zachodzić w różnych rozpuszczalnikach i dotyczyć różnych substancji rozpuszczonych.

>Roztwór hipertonicznty - w zjawiskach osmotycznych jest to ten z dwóch kontaktujących się ze sobą roztworów, do którego następuje przepływ indywiduum chemicznego zdolnego do przenikania przez błonę półprzepuszczalną.

>Roztwór izotoniczny - roztwór, który w kontakcie z innym roztworem przez błonę półprzepuszczalną pozostaje z nim w osmotycznej równowadze dynamicznej.

>Roztwór hipotoniczny - w zjawiskach osmotycznych jest to ten z dwóch kontaktujących się ze sobą roztworów, od którego następuje przepływ indywiduum chemicznego zdolnego do przenikania przez błonę półprzepuszczalną.

Preparaty pod mikroskopem.

Nasze zajęcia dotyczące składania i obsługiwania mikroskopu, jak i tworzenia preparatów odbyły się 27 kwietnia. Pierwszym naszym zadaniem było zapoznanie się z 'Zasadami posługiwania się mikroskopem optycznym'.żniejsze z nich.


Po przeczytaniu 'Zasad' przeszliśmy do przygotowywania preparatów. Na ochotników zgłosiło się dwóch (jedynych) chłopaków z naszej grupy.



Preparaty powstały m.in. z:

włosów;
skóry;
krwi;
płatków kwiata;
ziemniaka;
liścia;
pyłków kwiata.

Następnie oglądaliśmy preparaty przez mikroskop. Nikt się nie spodziewał, że z tak bliska np. liść wyglada całkiem inaczej. Każdy preparat oglądaliśmy z różnych wartości obiektywu.



Szpecami od mikroskopu byli chłopcy z grupy wraz z naszym panem opiekunem.





I na tym zakończyły się nasze fantastyczne zajęcia z mikroskopem w roli głównej.


Pozdrawiamy.


Najlepsze Inwestycje ^^