środa, 27 maja 2009
poniedziałek, 25 maja 2009
Badaliśmy:
*zależność kiełkowania nasion od głębokości siewu
*Znaczenie substancji zapasowych liścieni dla odżywiania się kiełkującej rośliny
*Wpływ soli mineralnych na wzrost i rozwój rośliny
*wpływ różnej koncentracji roztworu soli na proces kiełkowania i rozwoju roślin
W ziemii zostały zasiane nasiona rzezuchy, które mieściły się w 5 'komórkach' takiego czegoś co widać na zdjęciu xD Kazda 'komórka' była podlewana inno procentowym roztworem solnym:
a)0,1%
b)1%
c)2,5%
d)5%
Oraz samą wodą. Najszybciej wykiełkowała rzezucha podlewana wodą, a tuz za nią rzezucha podlewana rozworem 0,1%. Kolejna wyrosła rzezucha podlewana 1% roztworem, potem 2,5%, a na końcu 5%.
Wnioski:
Różna koncentracja roztworu wpływa na proces kiełkowania jak i rozwoju rzezuchy. Im więcej soli tym dłużej trwa proces kiełkowania i rozwoju rośliny.
Fabryka kryształów
a)cukru
b)soli
c)tiosrarczanu sodu
d)siarczanu miedzi
e)siarczanu potasowo glinowy
Odmierzaliśmy odpowiednie proporcje każdego ciała, a następnie wsypywaliśmy je do wody i podgrzewaliśmy w odpowiedniej temperaturze, by rozpuścić i otrzymać roztwór jednorodny.
Do każdego słoika została przygotowana wykałaczka wraz z linką i guzikiem, na którym miały osadzać się kryształki.
Po czasie trzech tygodni wyciągnęliśmy nasze roztwory, z których powstały kryształy.
Na tych zajęciach także tworzylismy grzałkę. Do 2/3 próbówki wsypaliśmy siarczan. Następnie do dwóch zlewek wlaliśmy gorącą i zimną wodą. Najpierw rozpuściliśmy siarczan wkładając próbówkę do gorącej wody. Następnie ostudziliśmy ją w zimnej. Gdy już to uczyniliśmy dotknęliśmy próbówki by wiedzieć jaką ma temperatórę. Potem wstrząsneliśmy próbówką. Gdy tym razem dotknęliśmy próbówki była ona o wiele cieplejsza, a siarczan zmienił swój stan skupienia na stały.
Próbówka w gorącej wodzie.
Próbówka w zimnej wodzie.
Wstrząsanie próbówki.
Następnie do próbówki dosypaliśmy jednen kryształek i dzięki temu siarczan zaczął się ktystalizować.
środa, 13 maja 2009
Na naszych kolejnych zajęciach z przedsiębiorczości poruszyliśmy temat banków . Na samym początku zadaliśmy sobie pytanie : Co to jest właściwie bank ?? Niby to banalne pytanie , a jednak odpowiedzi nie były do konca prawidłowe ... jedne mniej , inne bardziej zgodne z prawda . A więc określając bank krótką definicja , dowiadujemy sie , ze jest to przedsiębiorstwo , które wykonuje działalności polegające na przyjmowaniu depozytów , udzielaniu kredytów , wydawaniu instrumentów pieniądza elektronicznego oraz innych czynności , określonych przepisom prawa i wymienionych w statucie banków . Następnie spróbowaliśmy określić rodzaje banków ... bylo trudno i z pomocą przyszedł nam internet . A więc ze względu na systemy bankowe wyróżniamy banki centralne , operacyjne , uniwersalne , wyspecjalizowane np . hipoteczne . Ze względu na prawną formę działalności mamy banki państowe , spółdzielcze , a także banki w formie spółek akcyjnych . Kolejnym naszym zadaniem bylo określenie najważniejszego banku w Polsce ... po daniu paru pomysłów , wpadliśmy na ten właściwy , czyli na Narodowy Bank Polski . NBP jest bankiem banków , co oznacza , ze np . : pełni w stosunku do banków funkcje regulacyjne , organizuje system rozliczeń pieniężnych , aktywnie uczestniczy w międzybankowym rynku pieniężnym , udziela kredytów refinansowych bankom , gromadzi rezerwy obowiązkowe banków , sprawuje kontrolę nad działalnością banków , itp . NBP jest także bankiem emisyjnym , czyli np . ma wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych , wprowadza i wycofuje z obiegu znaki pieniężne RP , ustala wzory i wartość nominalna banknotów i monet , organizuje obieg pieniężny i reguluje ilość pieniądza w obiegu . Później staraliśmy sie omówić troche każde z zadań NBP i rozwiazalismy parę zadań komputerowych . :P I w tak oto miły sposób skończyła sie nasza dwu godzinna przygoda z bankami ... pozdrawiamy :P
poniedziałek, 11 maja 2009
Plazmoliza ... ?
Kolejnym etapem było dodanie roztworów do przygotowanych wcześniej preparatów i oglądanie zachodzącego zjawiska pod mikroskopem.
>Plazmoliza - proces tracenia wody w komórce w roztworze hipetoniczny. W wyniku tego następuje obkurczenie cytoplazmy od ścian komórki. Dotyczy ona wyłącznie komórek roślinnych.